• Narodowe Czytanie ,,Balladyny’’

          • Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w naszej szkole miała miejsce 24 września 2020 r. Akcja ma na celu popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

            Uczniowie klas IV- VIII spotkali się na podwórku szkolnym, pod dębem i lipą, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.  Młodzież z klasy VIII odczytała pięć fragmentów  dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. Przybliżyła młodszym kolegom utwór o skomplikowanej ludzkiej naturze. Fantastyczny świat nimf i duszków,  czary i niezwykłe  przedmioty, naturalna moralność i odróżnianie dobra od zła… w taki właśnie świat przenieśliśmy się w czwartek, literacko wędrowaliśmy po opowieści o miłości, zbrodni i pragnieniach…

             Na początku spotkania uczniowie z klasy VII  - Kasia Mazgaj i Kamil Kopeć -  przedstawili zebranym historię i idee Narodowego Czytania oraz problematykę dzieła, zaznaczając, że jest to lektura obowiązkowa do egzaminu z języka polskiego. Fragmenty czytali, wcielając się znakomicie w kolejne role, ósmoklasiści- Julia Trzcińska, Michał Pachucki, Łukasz Puzio, Dawid Sudoł i Karol Tomczyk.

            Nad  przebiegiem wydarzenia czuwała p. Anna Babula. Akcja Narodowego Czytania była doskonałą okazją do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwienia na piękno języka polskiego.

          • Sukces uczennicy w konkursie

          • W czerwcu 2020 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pod nazwą "Las moich marzeń" organizowanym przez Nadleśnictwo w Kolbuszowej. Uczennica naszej szkoły Katarzyna Mazgaj zdobyła I miejsce w kategorii klas VI oraz Grand Prix tego konkursu. 

            Gratulujemy!

          • Informacja Gminnego Biura Spisowego w Majdanie Królewskim

          •  

            Gminne Biuro Spisowe informuje, że od 1 września do 30 listopada 2020 r., na terytorium RP przeprowadzany będzie Powszechny Spis Rolny według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą i według stanu na ten dzień.

            W jaki sposób można się spisać?

            Powszechny Spis Rolny będzie prowadzany metodami:

            Samospis internetowy jest metodą obowiązkową. Przez Internet można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r. 

            Rolnicy, którzy nie poosiadają dostępu do Internetu lub mają trudności z wypełnieniem formularza mogą skorzystać również z metody:

            • samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99
              czynną od poniedziałku do niedzieli od godz. 8:00 do 20:00)

            Przez infolinię spisową można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r.

            • bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym.

            Każdy urząd gminy i urząd statystyczny w województwie jest zobowiązany do udostępnienia miejsca do samospisu dla rolników. Zwracamy również uwagę, że niektóre urzędy – w związku ze stanem epidemicznym w kraju – mogą mieć zmienione godziny pracy lub ograniczone kontakty bezpośrednie z interesantami.

            Przed wizytą proponujemy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy/urzędem statystycznym w celu umówienia wizyty. W urzędzie gminy/urzędzie statystycznym można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r.

            W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi. Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

            Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny dwoma metodami:

            • wywiad telefoniczny, od 16 września do 30 listopada 2020 r.
            • wywiad bezpośredni, od 1 października do 30 listopada 2020 r.

            PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. 

            Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem
            i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy.Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

            W ramach popularyzacji spisu rolnego został rozesłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce.  

            Uruchomiona również została infolinia spisowa o numerze 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.