• KOMUNIKAT DLA ODWIEDZAJĄCYCH STRONĘ

          •  

            Informujemy, że z dniem 31 sierpnia 2022 roku

            Publiczna Szkoła Podstawowa 

            w Brzostowej Górze

            została całkowicie zlikwidowana

            na podstawie Uchwały

            Nr XXVII.269.2022

            Rady Gminy Majdan Królewski

            z dnia 11 marca 2022 r.

          • Wycieczka rowerowa klasy IV

          • Na zakończenie roku szkolnego w dniu 22 czerwca, klasa IV wraz z wychowawcą oraz opiekunami wybrała się na wycieczkę rowerową. Trasa obejmowała sąsiadujące okolice i wynosiła 20 km. Podziwialiśmy piękna przyrody na terenie naszej gimny.

          • Warsztaty edukacyjne na temat pszczół

          • W środę 22.06.2022 roku przedszkolaki oraz uczniowie z klasy trzeciej uczestniczyły w Edukacyjnych Warsztatach Pszczelarskich Fascynujący Świat Pszczół.  Była to niezwykła lekcja przyrody, podczas której uczniowie zdobyli ogrom nowej  wiedzy i umiejętności z dziedziny pszczelarstwa i życia pszczół. W części teoretycznej przeprowadzonej przez Pana prezesa Jerzego Bystrzyka z Koła Pszczelarzy w Nowej Dębie, przeplatanej licznymi ciekawostkami i pokazami praktycznymi, dzieci dowiedziały się między innymi: kto zamieszkuje ul ( i jakie funkcje pełnią w ulu poszczególne pszczoły), poznały budowę ula, oglądały przedmioty niezbędne w pracy pszczelarza, dowiedziały się jak powstaje miód i jak wygląda królowa i dlaczego jest oznaczona kolorem. Dodatkową atrakcją była degustacja miodu i obserwacja żywych pszczół na plastrze miodu.

            Podczas części warsztatowej prowadzonej przez Panią Sylwię Koniuszy dzieci poznały budowę roślin oraz kwiatów, jakie owady zapylają kwiaty oraz wiele ciekawostek na temat pszczół. Dzieci wykonały własnoręcznie kolorowe i pachnące kwiaty oraz pszczółki. Kolejnym z zadań praktycznych było wykonanie domków dla owadów. Dzieci wzieły również udział w quizie o warzywach i owocach. Po odgadnięciu wszystkich nazw mogły spróbować smaku nowych nieznanych dla siebie owoców m.in.: różnego rodzajów melonów, marakuji, papaji, granatu czy limionki. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały kolorowanki i krzyżówki o pszczołach, owocach i warzywach.

          • Wycieczka rowerowa i warsztaty edukacyjne z Alpakami z Koziej Górki

          • Uczniowie z klasy 7 oraz 8 w środę 15 czerwca wybrali się na wycieczkę rowerową i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z alpakami. Dzieci dobrze wiedzą, że przebywanie na świeżym powietrzu jest doskonałą formą korzystania z dobroczynnego wpływu przyrody, a ruch i zabawa pomagają wzmocnić i zahartować organizm; są także okazją do fantastycznej zabawy, która pobudza naturalną ciekawość i wyobraźnię. Po dotarciu na miejsce dzieci zostały przywitane nie tylko przez właściciela zagrody ale również przez trzy urocze rude koty.  Wizyta rozpoczęła się od poznania dwóch kucyków szetlandzkich pasących się na łące. Kolejno dzieci poznawały ciekawostki na temat samych alpak i rodziny wielbłądowatych, zwyczaje oraz zasady przebywania z tymi zwierzętami. Uczniowie zobaczyli jak wygląda zagroda, wełna alpak, przyrządy do pielęgnacji zębów i paznokci tych zwierząt. Następnie mogły karmić marchewką alpaki i udać się z nimi na spacer oraz na sesję zdjęciową. Po warsztatach wszyscy udali się nad Jezioro Maziarnia w Wilczej Woli, gdzie została upieczona kiełbaska na ogniskuOczywiście był czas na spacer wokół jeziora, zabawę oraz grę w siatkówkę. To był dzień spędzony aktywnie i niezwykle przyjemnie.

          • Witaj Majowa Jutrzenko

          • 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez klasę VII.

            Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęło już ponad 200 lat, ale pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa. Dzień 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe. Mimo, że w Polsce uchwalono wiele innych konstytucji, żadna nie została przez historię tak wysoko oceniona. Żadna z nich nie miała bowiem aż tak doniosłego znaczenia jak konstytucja majowa, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja 1791 roku nie była zwykłą ustawą zasadniczą. Była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienia dla wielu Polaków.

          • Poranek Wielkanocny

          • 13 kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie „Poranek Wielkanocny”. Uczniowie klasy III pod opieką pani Doroty Grzesik zaprezentowali program słowno-muzyczny nawiązujący do wydarzeń paschalnych. Przybliżyli również zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. Na koniec  został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Wielkanocny. Dziękujemy za tak liczny udział w nim naszym uczniom. Podsumowaniem akademii były życzenia świąteczne złożone przez panią Dyrektor połączone z tradycyjnym dzieleniem się jajkiem , a w naszym wydaniu jakiem czekoladowym.

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • W  poniedziałek 21 marca 2022 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy  Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 

            W turnieju tym udział wzięli uczniowie z naszej szkoły:

            1. Józef Stróż kl. IV,
            2. Aleksandra Gil kl. VII
            3. Kamil Kopeć kl. VIII, który zajął III miejsce w kategorii klas V-VIII.

            Gratulujemy sukcesu Kamilowi a pozostałym uczestnikom zapału w pogłębianiu: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. 

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" to konkurs, w którym uczniowie naszej szkoły corocznie biorą udział i zdobywają czołowe miejsca w eliminacjach gminnych. W tym roku do etapu gminnego przystąpili: Angelika Lewicka i Kamil Kopeć, który zajął III miejsce w grupie wiekowej klas I-VI.

          • Zabawa karnawałowa

          • W dniu 11 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas młodszych. Ze względów obostrzeń covidowych uczniowie klas III i 0 bawili  się w swoich salach. Była to wspaniała zabawa, która przyniosła im wiele radości. Dziękujemy rodzicom dzieci za przygotowanie poczęstunku dla nich.

          • WYCIECZKA DO MUZEUM PORCELANY W ĆMIELOWIE

          •  17 grudnia 2021 r. uczniowie PSP w Brzostowej Górze wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Ćmielowa - do Fabryki Porcelany. Mogliśmy podziwiać wspaniałą współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany oraz obejrzeć film w ogromnym, starym, oryginalnym piecu do jej wypiekania Zapoznaliśmy się z całym cyklem produkcji, historią tego miejsca oraz wzięliśmy udział w warsztatach ceramicznych, podczas których każdy  wykonał piękną różę z porcelany. Zabraliśmy je do domów, gdzie mamy dokończyć nasze dzieło. 

                Proces produkcji jest niezwykle skomplikowany, a gotowa porcelana bardzo  kosztowna. Szczególnie urzekły nas filiżanki z różowej i szmaragdowej porcelany, są unikatowe na skalę światową! W dobre humory wprawił nas spacer po alei ćmielowskich małp, to oryginalny pomysł właściciela fabryki. Wróciliśmy do szkoły w pogodnym nastroju, wbrew pogodzie, na wspólny wigilijny barszcz.

          • Wyróżnienie w konkursie ortograficznym

          • 7 grudnia 2021 r. w PSP w Krzątce odbyła się XVIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego "Z ortografią na co dzień”. Konkurs miał formę testu i polegał na rozwiązaniu zadań ortograficznych. Naszą szkolę reprezentowały uczennice: Katarzyna Mazgaj z kl. VIII i Aleksandra Gil z kl. VII. Potyczki z polską ortografią nie były proste, ale dostarczyły ogromnej satysfakcji uczestnikom. Kasia uzyskała wyróżnienie! Gratulujemy i życzymy wytrwałości w zgłębianiu zawiłości poprawnej pisowni.

          • Konkurs Wiedzy o kardynale Stefanie Wyszyńskim

          • 26 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Krzątce odbył się  II etap konkursu wiedzy o Bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim. Naszą szkołę reprezentowały: Kasia Mazgaj i Aleksandra Gil. Oprócz nich w konkursie udział wzięło 18 uczestników Dekanatu Raniżowskiego z 9 szkół: z Wilczej Woli, Spi, Woli Raniżowskiej, Mazur, Kopci, Huty Komorowskiej, Komorowa, Brzostowej Góry, Krzątki. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat życia i działalności kapłańskiej Prymasa Tysiąclecia.

            Nasza uczennica Kasia Mazgaj zajęła II miejsce.

            Gratulujemy!

          • ,,Szkoła do hymnu"...

          • 10 listopada 2021r. w dzień poprzedzający Święto Niepodległości nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do hymnu". Punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego". Uczniowie przystrojeni w biało-czerwone kotyliony zaprezentowali doskonałą znajomość 4 zwrotek najważniejszej pieśni Polaków. Jest to kontynuacja inicjatywy, która rozpoczęła się w 2018r. i cieszy się ogromną popularnością w kraju i wśród placówek polonijnych z całego świata. Poprzez udział w podobnych akcjach kształtujemy postawy patriotyczne uczniów i rozbudzamy poczucie przynależności narodowej. 

          • Udział w akcji ,,#szkoła pamięta"!

          • Aktywnie włączyliśmy się w akcję ,,#szkoła pamięta". Członkowie SU przeprowadzili zbiórkę zniczy wśród naszych uczniów. Zebrano rekordową liczbę zniczy, które zostały zaniesione na groby w okolicznych cmentarzach. W ten sposób uczciliśmy pamięć zmarłych, bo ,,Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych".

          • Wycieczka integracyjna do kina

          •   W słoneczny piątek 15 października 2021 r. uczniowie klas III, IV, VII i VIII pod opieką wychowawców udali się do kina w Nowej Dębie na projekcję  pt. ,,Jak rozmawiać z psem”. Był to film familijny, który zruszał, bawił i uczył: Oliver ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie, co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten do niego szczeka. To się jednak zmieni! Pewnego dnia Oliver przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać…… Po projekcji udaliśmy się do jednej z lokalnych restauracji na wspólny pyszny posiłek. Wycieczka integrowała uczniów, którzy świetnie zdali egzamin z kulturalnego zachowania się w kinie i restauracji. Wszystkim dopisywały doskonale humory- połączyliśmy edukację z rozrywką.

          • Ognisko z okazji Dnia Chłopaka

          •      Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. Uczniowie z klas VII i VIII również pamiętali
            o tym wyjątkowym dniu, choć  w tym roku świętowaliśmy go nieco wcześniej, bo w czwartek 16 września 2021r..Odbyło się  ognisko, które tego  dnia zorganizowali rodzice wraz z wychowawcami.

            Były kiełbaski, pieczone ziemniaki i mnóstwo innych pyszności. Piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, dopisywały dobre humory. Dziewczęta przygotowały konkurencje dla swoich kolegów, podczas których musieli oni wykazać się kreatywnością i sprawnością fizyczną. Było to upragnione spotkanie integracyjne po długiej pandemicznej przewie Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie rodzicom.

          • DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

          • Uczniowie  klas VII i VIII wzięli udział w IX edycji Dyktanda Niepodległościowego, które odbywa się pod hasłem ,,Po polsku o historii". Inicjatywa ma na celu uwrażliwienie młodzieży na piękno języka polskiego i poszerzenie wiedzy z historii Polski XX wieku.W tym roku tekst odnosił się do powstań śląskich.Polonistyczne zmagania wyłoniły szkolnych mistrzów ortografii, są nimi:

            Katarzyna Mazgaj kl.VIII- I miejsce; Aleksandra Gil kl.VII - II miejsce; Kamil Kopeć kl.VIII - III miejsce.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu

          • Wycieczka do Sandomierza

          •      21 września 2021r. uczniowie PSP w Brzostowej Górze (kl. III, IV, VII, VIII)  odwiedzili Sandomierz - miasto nad Wisłą,  nazywane „Małym Rzymem”, położone  na siedmiu wzgórzach, na styku dwóch krain geograficznych: Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej. Sandomierz to X wieków  historii , do naszych czasów zachowało się ponad 120 zabytków architektury z różnych epok.  Po Sandomierzu oprowadzała nas pani przewodnik- okazała się osobą mającą ogromną wiedzę na temat swojego miasta, przeplatała  informacje historyczne legendami i ciekawostkami.

               Zwiedzanie rozpoczęliśmy z dziedzińca kamienicy Oleśnickich, skąd weszliśmy do Podziemnej Trasy Turystycznej. Są to połączone piwnice i korytarze z XV-XVII w. ciągnące się pod kamieniczkami na Rynku, o długości ok.500 metrów, pełne ciekawych wystaw i tajemniczych zaułków. W przeszłości pełniły one rolę składów kupieckich, a w czasie wojen czy najazdów służyły jako schronienie przed najeźdźcami. Mieliśmy okazję podziwiać Bazylikę Katedralną z XIV w. bogato zdobioną  pięknymi freskami bizantyjsko-ruskimi, Bramę Opatowską, na szczycie której jest taras widokowy, z którego podziwialiśmy wspaniałą panoramę Sandomierza i leniwie płyną Wisłę. Młodsza grupa – kl. III i  IV- odwiedziła bohaterów serialu ,,Ojciec Mateusz” w poświeconym im muzeum.
            Trasa naszej wycieczki po Sandomierzu przebiegała obok Zamku Królewskiego fundacji Kazimierza Wielkiego, zniszczonego przez Szwedów w 1656 r.-  z jednym zachowanym zachodnim skrzydłem, w którym od 1821r. do lat pięćdziesiątych XX wieku funkcjonowało więzienie.  Gdy przechodziliśmy przez Ucho Igielne , każdy pomyślał o jakimś marzeniu, które na pewno się spełni….

                  Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i wyprawie statkiem po Wiśle- zobaczyliśmy Sandomierz z jeszcze innej perspektywy. Wracaliśmy  nieco zmęczeni, ale w doskonałych humorach . Być może nasze dobre samopoczucie spowodował „kamień optymizmu” - krzemień pasiasty,  kupiony na pamiątkę na Małym Rynku w Sandomierzu.


            Anna Babula