• Narodowe Czytanie ,,Balladyny’’

          • Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w naszej szkole miała miejsce 24 września 2020 r. Akcja ma na celu popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

            Uczniowie klas IV- VIII spotkali się na podwórku szkolnym, pod dębem i lipą, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.  Młodzież z klasy VIII odczytała pięć fragmentów  dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. Przybliżyła młodszym kolegom utwór o skomplikowanej ludzkiej naturze. Fantastyczny świat nimf i duszków,  czary i niezwykłe  przedmioty, naturalna moralność i odróżnianie dobra od zła… w taki właśnie świat przenieśliśmy się w czwartek, literacko wędrowaliśmy po opowieści o miłości, zbrodni i pragnieniach…

             Na początku spotkania uczniowie z klasy VII  - Kasia Mazgaj i Kamil Kopeć -  przedstawili zebranym historię i idee Narodowego Czytania oraz problematykę dzieła, zaznaczając, że jest to lektura obowiązkowa do egzaminu z języka polskiego. Fragmenty czytali, wcielając się znakomicie w kolejne role, ósmoklasiści- Julia Trzcińska, Michał Pachucki, Łukasz Puzio, Dawid Sudoł i Karol Tomczyk.

            Nad  przebiegiem wydarzenia czuwała p. Anna Babula. Akcja Narodowego Czytania była doskonałą okazją do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwienia na piękno języka polskiego.

          • Sukces uczennicy w konkursie

          • W czerwcu 2020 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pod nazwą "Las moich marzeń" organizowanym przez Nadleśnictwo w Kolbuszowej. Uczennica naszej szkoły Katarzyna Mazgaj zdobyła I miejsce w kategorii klas VI oraz Grand Prix tego konkursu. 

            Gratulujemy!

          • Informacja Gminnego Biura Spisowego w Majdanie Królewskim

          •  

            Gminne Biuro Spisowe informuje, że od 1 września do 30 listopada 2020 r., na terytorium RP przeprowadzany będzie Powszechny Spis Rolny według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą i według stanu na ten dzień.

            W jaki sposób można się spisać?

            Powszechny Spis Rolny będzie prowadzany metodami:

            Samospis internetowy jest metodą obowiązkową. Przez Internet można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r. 

            Rolnicy, którzy nie poosiadają dostępu do Internetu lub mają trudności z wypełnieniem formularza mogą skorzystać również z metody:

            • samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99
              czynną od poniedziałku do niedzieli od godz. 8:00 do 20:00)

            Przez infolinię spisową można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r.

            • bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym.

            Każdy urząd gminy i urząd statystyczny w województwie jest zobowiązany do udostępnienia miejsca do samospisu dla rolników. Zwracamy również uwagę, że niektóre urzędy – w związku ze stanem epidemicznym w kraju – mogą mieć zmienione godziny pracy lub ograniczone kontakty bezpośrednie z interesantami.

            Przed wizytą proponujemy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy/urzędem statystycznym w celu umówienia wizyty. W urzędzie gminy/urzędzie statystycznym można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r.

            W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi. Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

            Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny dwoma metodami:

            • wywiad telefoniczny, od 16 września do 30 listopada 2020 r.
            • wywiad bezpośredni, od 1 października do 30 listopada 2020 r.

            PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. 

            Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem
            i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy.Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

            W ramach popularyzacji spisu rolnego został rozesłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce.  

            Uruchomiona również została infolinia spisowa o numerze 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA DLA UCZNIÓW SZKOŁY

            W BRZOSTOWEJ GÓRZE ODBĘDZIE SIĘ W KOŚCIELE

            W MAJDANIE KRÓLEWSKIM

            O GODZINIE 8.00.

            W SZKOLE SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W KLASACH O 9.00.

            W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID 19 NIE BĘDZIE WSPÓLNEJ UROCZYSTOSCI INAUGURUJĄCEJ NOWY ROK SZKOLNY 2020/2021.

          • Wytyczne MEN, MZ i GISdla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

          •  

            Organizacja zajęć w szkole i placówce

             

            § Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacjiw warunkach domowych lub w izolacji.

            § Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunówbez objawów chorobowych sugerujących infekcję drógoddechowych.W drodze do i zeszkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnychprzepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

            § Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcjęużycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

            § Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły,zachowując zasady:

            1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
            2. dystansuod kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
            3. dystansuod pracowników szkoły min. 1,5 m,
            4. opiekunowiepowinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli(m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

            § W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkoleosób z zewnątrz do niezbędnego minimum(obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

            § Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

            § Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

            § Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel,należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

            § W miarę możliwościrekomendujesię taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwizachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczygromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstejzmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

            § Obowiązująogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

            § Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

            § Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce,jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

            § W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.

            § Należy wietrzyć sale, częściwspólne (korytarze)co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

            § Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.

            § Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

            § Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

            § W przypadku odbywania zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu uczniów i słuchaczy u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związkuz wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.

            § Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.

            § Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należydopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

            § Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, jeżeli jest taka możliwość, należy udostępnićuczniom co drugi boks lub wprowadzić różnegodziny przychodzenia uczniów do szkoły, umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.

            § Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć(nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

            § Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

            § Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.

            § Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

            § Rekomenduje się,we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

            § Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.

            § Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.

            § Dyrektor szkoły opracowuje wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.

            § Dotyczy także: poradni psychologiczno-pedagogicznych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii. 

             

            Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

            § Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

            § Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów,wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne,miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

            § Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie,szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem,po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

            § Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnymuwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcjipowierzchni dotykowych– poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

            § Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

            § W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.

            § Należy na bieżącodbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

            § Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicyużywają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnićmiejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS:https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

             

            Gastronomia

            § Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymisię do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higienystanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

            § Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

            § W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

            § Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki,wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.

            § Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyńi sztućców,porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.

            § Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednioprzez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.

            § Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych,następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.

             

            Organizacja pracy bursy/internatu

            § Należy opracować wewnętrzny regulamin bursy/internatu oraz postępowania w razie zagrożenia,uwzględniający zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualnych przepisach prawa i poinformować o nim wychowanków przed ich przyjazdem. Regulamin powinien zostać także umieszczony w widocznym miejscu budynku oraz przekazany do wiadomości wychowankom i ich rodzicom.

            § Zaplanować i przeprowadzić szkolenia dla kadry bursy/internatu oraz wychowanków z zasad zachowania bezpieczeństwa.

            § Rekomenduje się zorganizowaniemonitorowania zachowania czystości w miejscach pracy, pokojach wychowanków oraz przestrzeniach wspólnych,ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości w pomieszczeniach higienicznosanitarnych i ciągach komunikacyjnych oraz dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.

            § W bursie/internacie mogą przebywać jedynie wychowankowie bez objawów chorobowychdróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacjiw warunkach domowych lub w izolacji.

            § Przy wejściu do bursy/internatu należy zadbać o dezynfekowanie rąk przez wychowanka oraz pracownika (zapewnić dostępność płynów do dezynfekcji oraz instrukcji ich użycia).

            § Wychowankowie bursy/internatu powinni starać się zachować dystans podczas pobytu w bursie/internacie, czystość w użytkowanych pomieszczeniach, często myć ręce ciepłą wodą z mydłem oraz wietrzyć pomieszczenia mieszkalne. Mają także obowiązek przechowywać własne podręczniki, przybory szkolne oraz rzeczy osobiste w przydzielonej im szafce iograniczyć dostęp do nich dla osób trzecich. Nie należy zabierać ze sobą do bursy/internatu niepotrzebnych przedmiotów.

            § Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w bursie/internacie do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.

            § Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

            § Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji pomiędzy wychowawcami a dyrektorem bursy/internatu.

            § Bursa/internat posiada izolatkę lub inne pomieszczenie. W przypadku wystąpienia u wychowanka nagłych objawów infekcji dróg oddechowych, należy natychmiast odizolować go od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów oraz umożliwić skorzystanie zteleporady medycznej.

            § W przestrzeniach wspólnych (pomieszczenia do pracy własnej) należy zachować podwyższone rygory bezpieczeństwa i higieny: częste mycie i dezynfekowanie łazienek, pomieszczeń kuchennych, blatów w pokojach oraz pomieszczeniach wspólnie użytkowanych (np. w pokojach cichej nauki).

            § Pracownicy obsługi i administracji bursy/internatu powinni ograniczyć kontakty z wychowankami oraz nauczycielami.

            § Jeżeli w bursie/internacie funkcjonuje gabinet profilaktyki zdrowotnej, gabinet stomatologiczny, gabinet lekarski, to na podstawie obowiązujących wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia należy we współpracy ze świadczeniodawcą określić zasady oraz godziny korzystania z gabinetóworaz upowszechnić je wśród wychowanków i pracowników.

            § Dotyczy także: grup wychowawczych w: specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. 

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy

            § Do pracy w szkole/internacie/bursie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcjędróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacjiw warunkach domowych lub w izolacji.

            § W miarę możliwości podczas organizowaniapracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych,a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).

            § Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować* osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.

            1. Pracownicy szkoły/bursy/internatu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinnipozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskaćteleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien onskontaktować się telefonicznie zlekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
            3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznienależy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przezorgany Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
            4. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

            * Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

            § Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, abyodbyć konsultację lub uzyskać poradę.

            § Zapewnienie dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do przedszkola, szkoły, placówki systemu oświaty odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym: 

            https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

            § Placówki wychowania pozaszkolnego (pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie i pozaszkolne placówki specjalistyczne) korzystają z powyższych wytycznych oraz wytycznych dla obiektów sportowych: https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi

            § Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą według zasad:

            https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi

            § Szkolne schroniska młodzieżowe oraz domy wczasów dziecięcych korzystają z powyższych wytycznych oraz wytycznych dla obiektów hotelowych:

            https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe

            MZ GIS MEN

          • Procedury bezpieczeństwa na terenie PSP w Brzostowej Górze w okresie pandemii COVID-19

          • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE

            PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRZOSTOWEJ GÓRZE

            OBOWIĄZUJĄCE OD 1.09.2020r.

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

             

            1. Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczą

            wszystkich pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze oraz rodziców dzieci i dzieci uczęszczających do tej placówki. Zostały opracowane w oparciu o wytyczne MZ, MEN oraz GIS.

            2. Celem procedur jest:

            1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

            2) umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad

            dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowe (pobyt w świetlicy).

            3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.

            4. W szkole nie ma obowiązku w ciągu całego dnia zakrywania ust i nosa maseczką.

            5. Środki ochrony indywidualnej wg wskazań GIS zaopatrzeni są wszyscy pracownicy,

            o ich stosowaniu w czasie pracy decydują sami pracownicy według potrzeby.

            6. Pracownicy mający bezpośredni kontakt z rodzicami/opiekunami obowiązkowo zakładają

            maseczki ochronne lub przyłbice.

            7. Przed wejściem do szkoły wszyscy pracownicy, rodzice mają obowiązek dezynfekować dłonie płynem dezynfekującym.

            8. Na widocznym miejscu w szkole znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego,

            stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować

            w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

            9. W budynku szkoły udostępnione są 2 wejścia/wyjścia w celu sprawnej komunikacji uczniów i personelu.

            10. W wyznaczonych miejscach umieszczone są dozowniki z płynem dezynfekcyjnym.

            § 1

            OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI

            1. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami.

            2. Sprawdza, by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, którychnie da się skutecznie zdezynfekować.

            3. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w szkole.

            4. Osobiście lub poprzez nauczyciela kontaktuje się z rodzicem opiekunem prawnym –

            telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka.

            5. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka i pracownika.

            6. Informuje Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną o zaistnieniu podejrzenia zakażenia u dzieci lub pracownika, współpracuje ze służbami sanitarnymi.

            7. Instruuje pracowników o sposobie postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.

            8. Zapewnia taką organizację, która uniemożliwi w miarę możliwości stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

            9. Nakazuje, by dana grupa przebywała w wyznaczonej, stałej sali za wyjątkiem zajęć łączonych, zajęć komputerowych i informatyki oraz wychowania fizycznego.

            10. Przygotowuje wraz z nauczycielami w razie nauczania zdalnego lub hybrydowego plan zajęćoraz upowszechnia go wśród nauczycieli, uczniów, rodziców.

            11. W miarę możliwości wyznacza stałą salę zajęć dla tej samej grupy.

            12. Ustala zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz świetlicy i stołówki szkolnej.

            14. Monitoruje ograniczanie przebywania na terenie placówki osób z zewnątrz.

            15. Na stronie internetowej szkoły umieszcza informacje dla rodziców o obowiązujących w szkole procedurach bezpieczeństwa oraz postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.

            16. Organizuje działalność szkoły zgodnie z wytycznymi MZ, GIS i MEN uwzględniając ustalenie kanałów komunikacji z uczniem, rodzicem i nauczycielem.

            § 2

            OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

            1. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i dbania o swoje zdrowie.

            2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności,

            kaszel, gorączka powyżej 37 stopni), gdy w domownicy zostali objęci kwaranntanną pracownik pozostaje w domu, zasięga porady medycznej i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

            3. Pracownicy bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją.

            4. Pracownicy nie przemieszczają się bez powodu po placówce, nie grupują się.

            5. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora

            planu zajęć, a w szczególności:

            a) sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – zgodnie z ustaleniamiw naszej szkole 1 dziecko -1stolik, odległość między stanowiskami 1,5m, objawy chorobowe u dzieci,

            b) mierzą temperaturę dziecku w razie podejrzenia objawów chorobowych i informują o tym fakcie rodzica,

            c) dbają o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów,

            których nie da się skutecznie zdezynfekować,

            d) dbają o dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci lub odkładają

            je na kwarantannę, nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek w wyznaczone miejsce wraz z datą oddania.

            e) w porozumieniu z dyrektorem informują rodziców o wystąpieniu niepokojących objawów

            chorobowych u dzieci,

            f) wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to

            konieczne także w czasie zajęć,

            g) dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z innej

            grupy, np. na korytarzu, podwórku szkolnym, boisku.

            h) dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały bliskich kontaktów; nie pożyczały sobie przyborów i podręczników lub produktów spożywczych.

            i) nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają blisko siebie większą liczbę

            dzieci za wyjątkiem zajęć łączonych,w tym ustalają bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni po zakończeniu zajęć.

            j) zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m,

            k) mają obowiązek zakładania środków ochrony indywidualnej podczas kontaktu z rodzicami,

            opiekunami lub kiedy sami wyrażają taka potrzebę,

            l) wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone- przekazują pozytywny komunikat, aby wytworzyć w dzieciach poczucie

            bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku,

            m) instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk, kichania, kasłania i wycierania nosa wg instrukcji,

            n) przypominają i dają przykład, zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce,

            szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego

            powietrza,

            o) w razie potrzeby w miarę możliwości prowadzą zdalne nauczanie na ustalonych zasadach.

            6. Sprzątaczka:

            1) usuwa z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak

            np. pluszowe zabawki, wykładziny/dywany, prace dzieci itp,

            2) wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem

            utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych i toalet,

            3) dezynfekuje powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty,

            poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów, stolików, biurek,

            4) kontroluje wejścia i wyjścia osób z zewnątrz,

            5) przed wejściem grupy na plac zabaw, dezynfekuje wszystkie jego elementy,

            6) sprzątaczka lub wyznaczony przez dyrektora pracownik dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19,

            7) czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.

             

            § 3

            OBOWIĄZKI RODZICÓW

             

            1. Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi przez szkołę na czas zwiększonego reżimusanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

            2. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które

            są istotne lub zmieniły się w ostatnim czasie.

            3. Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

            4. Przyprowadzają do szkoły tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych. Zaleca się kontrolny pomiar temperatury dziecka przed wyjściem do szkoły lub po powrocie ze szkoły jeśli, zauważa się niepokojące objawy chorobowe.

            5. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało.

            6. Gdy dziecko ukończyło 4 lata, w razie potrzeby rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosaw drodze do i ze szkoły.

            7. Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

            8. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk środkiem dezynfekcyjnym lub wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

            9. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

            10. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

             

            § 4

             

            PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

            1. Ograniczenie w organizacji funkcjonowania grup:

            1)  każda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej sali, za wyjątkiem zajęć komputerowych, informatyki i wychowania fizycznego,

            2) w miarę możliwości grupy nie spotykają się ze sobą,

            3) do placówki uczęszczają dzieci, których rodzice złożyli Oświadczenie /Deklarację o zapoznaniu z procedurami bezpieczeństwa w szkole.

            4) nieobecność dziecka zgłaszana jest do wychowawcy lub dyrektora szkoły do godz. 8.00 w danym dniu nieobecności.

            2. Przyprowadzanie i przychodzenie dzieci do placówki:

            1) dziecko do 7 roku życia przyprowadzane i odbierane jest przez rodziców/opiekunów prawnych lubosobę upoważnioną na początku roku szkolnego 2020/21,

            2) tylko jeden rodzic/opiekun przyprowadza dziecko do szkoły i przychodzi tylko z dzieckiem

            mającym pozostać w szkole,

            3) rodzic/opiekun odprowadza dziecko do wejścia głównego do szkoły, ale nie wchodzi do

            środka, żegna się z dzieckiem w wyznaczonym miejscu i przekazuje nauczycielowi,w razie potrzeby może wejść do części wspólnych tj. korytarz, szatnia.

            4) rodzic przekazuje dziecko pracownikowi szkoły przy drzwiach wejściowych do budynku. Na schodach przed wejściem do budynku może znajdować się tylko 1 rodzic/opiekun prawny ze swoim dzieckiem,jeśli jest taka potrzeba rodzic może wejść do części wspólnych tj. szatnia, korytarz.

            5) w przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed

            budynkiem szkoły z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co

            najmniej 1,5 m,

            6) do szatni dziecko zaprowadza pracownik szkoły i stamtądzaprowadza je do sali lub dziecko samo idzie prosto do sali, w której czeka nauczyciel.

            7) rodzic zobowiązany jest do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu

            do pracowników placówki, jak i innych dzieci i ich rodziców, wynoszący min. 1,5 m oraz zakładania maseczki lub przyłbicy,

            10) dzieci przyprowadzane są do szkoły do godziny 8:00. Po  wejściu dzieci szkoła jest zamykana, bowiem odbywać się będzie wietrzenie korytarzy, szatni i dezynfekowane będą wszystkie klamki, uchwyty i poręcze.

            11) Dzieci po wejściu do szkoły, zdezynfekowaniu rąk, udają się do wskazanej w planie lekcji sali. Mogą skorzystać z szatni zgodnie z zaleceniami i procedurami, zakazane jest pozostawanie w szatni po zostawieniu ubrań i zmianie obuwia.

            12) Odbieranie dzieci:

            a) rodzic/opiekun prawny sygnalizuje przy drzwiach wejściowych odbiór dziecka,

            b) nauczyciel lub wyznaczony pracownik odprowadza dziecko do wyznaczonego miejsca

            w korytarzu i przekazuje rodzicowi.

            c) dzieci wychodzące z zajęć pojedynczo opuszczają budynek szkoły, zabronione jest grupowanie się i gromadzenie w szatni, korytarzu oraz na terenie szkolnym.

            13) pobyt dziecka w szkole:

            a) jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej stałej sali –nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy nie rzadziej niż co 45 min., grupa spędza czas pod nadzorem nauczyciela dyżurującego,

            b) do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele w kl. I-III za wyjątkiem j. angielskiego, religii, w klasach IV-VIII nauczyciele przedmiotowi.

            c) z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.

            d) sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.

            e) należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwia stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci wg. wytycznych GIS

            f) nauczyciele powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący    min.1,5 m.

            g) jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu, gabinecie higienistycznym.

            h) zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu maksymalnej odległości, zmianowości grup.

            i) nie należy organizować żadnych wyjść poza teren placówki.

            j) należy dopilnować regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka, po wyjściu z toalety.

            k) w szatni należy zachować odstęp (jeśli to możliwe co drugi wieszak zajęty), zakaz przynoszenia i zostawiania niepotrzebnych przedmiotów.

            l) podczas korzystania z biblioteki szkolnej w godzinach jej otwarcia zgodnie z planem, obowiązuje dystans społeczny 1,5 m, zakaz zgromadzeń i grupowania się (jedna osoba wchodzi do pomieszczenia biblioteki a po niej następna).

            m) podczas korzystania ze stołówki szkolnej w godzinach jej otwarcia, obowiązuje dystans społeczny 1,5 m lub rotacyjne korzystanie przez poszczególne grupy,

            m) po zajęciach/konsultacjach dzieci zapisane w roku szkolnym 2020/21 i zadeklarowane od do świetlicy szkolnej, pod opieką nauczyciela udają się do wyznaczonej sali, gdzie oczekują na rozpoczęcie zajęć lub na odbierających ich rodziców. W świetlicy obwiązują wytyczne jak podczas innych zajęć czyli zachowanie odstępu 1,5m między stolikami, zachowanie odstępu w kontaktach społecznych, częste mycie rąk itp.

             

             

            § 5

             

            PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB

            ZACHOROWANIA NA COVID-19

            1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawychorobowe. Jest to gabinet higienistyczny. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbice, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.

            2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, takich jak kaszel, gorączka,

            duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku, dziecko jest niezwłocznie izolowane

            od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

            3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora.

            4. Dyrektor niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicem dziecka i informuje o zdarzeniu i nakazuje jak najszybsze odebranie dziecka.

            5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się w szkole rodzica dziecka podejrzanegoo zarażenie, dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny orazPowiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

            6. Wskazany przez dyrektora pracownik kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych

            dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.

            7. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środkibezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przedwejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki.

            8. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je ze szkoły przy drzwiach wejściowych do budynkuplacówki.

            9. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły niepokojących objawów sugerujących

            zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora

            zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia

            zakażenia.

            10.Dyrektor wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci i zawiadamia Powiatową StacjęSanitarno-Epidemiologiczną i organ prowadzący oraz wprowadza do stosowania na terenieplacówki instrukcje i polecenia wydane przez PSSE.

            11.Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, a powierzchnie dotykowe (klamki, włączniki

            światła, blaty, poręcze, uchwyty) są dokładnie dezynfekowane.

            12. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi,

            po opuszczeniu go przez osobę podejrzaną o zakażenie jest myte, a powierzchnie dotykowe

            dezynfekowane.

            13. Po uzyskaniu informacji o zakażeniu COVID19 u dziecka  dyrektor wraz z organem prowadzącym, na podstawie wytycznych PSSE, podejmują decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowaniaplacówki.

            14.W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zakażeniuwirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektorniezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z PSSE celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

             

            Przepisy końcowe:

            1. Procedury i wytyczne obowiązują od 1 września 2020r. do odwołania.

            2. Wszyscy pracownicy zapoznają się i stosują  wytyczne GIZ,MEN, MZ i w/w procedury.

                                                                                                   dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej

            w Brzostowej Górze

            Małgorzata Franuszkiewicz

             

             

             

             

             

            I. PODSTAWA PRAWNA:

             

            Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

             Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

            Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.), rozporządzenie zmieniające w/w

             Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493)oraz rozporządzenie zmieniające.

            Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),

            Rozporządzenie Ministra Edukacji narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19

            Rozporządzenie Monistra edukacji narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

            Wytyczne epidemiologiczne GIS, MEN, MZ dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązujące od 1 września 2020r.

             

             

          • Drodzy rodzice!

          • W roku szkolnym 2020/2021 szkoła nie będzie ubezpieczała dzieci grupowo.

            Przepisy ustawy prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły do podejmowania czynności na rzecz ubezpieczenia dzieci. Także rady rodziców nie maja upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów w tym umów ubezpieczenia grupowego uczniów.

            Proszę o samodzielne podjęcie decyzji dotyczącej dobrowolnego ubezpieczenia swojego dziecka.

            Dyrektor PSP w Brzostowej Górze

          • Rok szkolny 2019/2020 zakończony

          • 26 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Ze względu na  ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakończenie to odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na terenie szkoły wg. obowiązujących procedur. Polegało ono na rozdaniu przez wychowawców świadectw uczniom w salach lekcyjnych według ustalonego harmonogramu.

          • Uwaga uczniowie!

          • W dniach 22.06.2020 r. do 24.06. 2020 r. w godz. 1300-1500 

            oddajemy książki i podręczniki do biblioteki szkolnej.

            Oddajemy też kluczyki do szatni.

          • Konsultacje dla uczniów na terenie szkoły od 1 czerwca 2020 r.

          • Od dnia 1 czerwca 2020 r. na terenie naszej szkoły zostają uruchomione konsultacje dla uczniów, które umożliwią m.in. poprawienie ocen, wyjaśnienie trudnych problemów lub uzupełnienie zaległości. Wychowawcy przekazali rodzicom i dzieciom zasady organizacji konsultacji stacjonarnych w naszej szkole. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków sanitarnych podczas pobytu w szkole uczniów i nauczycieli, prosimy o indywidualne zgłaszanie się do nauczycieli i umówienie się na spotkanie drogą mailową. W związku z tym, że nauczyciele pracują w kilku szkołach, mogą być dostępni zgodnie ze swoim tygodniowym planem zajęć w naszej placówce. 

            Harmonogram konsultacji jest zgodny z obowiązującym w tym roku szkolnym planem lekcji.

            Wszystkie konsultacje uczeń danej klasy odbywa w jednej przygotowanej sali lekcyjnej.

            Przy organizacji konsultacji stacjonarnych muszą być spełnione wytyczne resortów edukacji i zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

            Uczeń korzystający z konsultacji przynosi podpisane oświadczenie i deklarację.

            Oświadczenie i deklaracja do wydrukowania:

          • Terminarz dodatkowych dni wolnych w czerwcu 2020 r.

          • Uwaga!

            W związku ze zmianą terminu egzaminów ósmoklasisty uległy zmianie terminy dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych w naszej szkole.

            Przedstawiamy terminarz dodatkowych dni wolnych w czerwcu 2020 r.

            12 czerwca 2020 r. (piątek po uroczystości Bożego Ciała)

            16,17,18 czerwca 2020 r. (wtorek, środa, czwartek - egzaminy ósmoklasisty) przełożone z 21,22,23 kwietnia 2020 r.

            25 czerwca 2020 r. (czwartek - ostatni dzień przed zakończeniem roku szkolnego).

            W tych dniach nie odbywa się zdalne nauczanie.

          • Uwaga rodzice!

          • Od 18 maja br. możliwe jest organizowanie dla dzieci zajęć indywidualnych w ramach rewalidacji.Od 25 maja br. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.Od 25 maja br. umożliwiamy konsultacje z nauczycielami dla zainteresowanych ósmoklasistów.Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje z nauczycielami dla zainteresowanych uczniów kl. I – VII.

            Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 16 do 18 czerwca br. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

            Szkoła będzie funkcjonowała w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MEN i MZ.

            https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men

            https://wsse.rzeszow.pl/strona-glowna/co-ze-szkolami-do-wakacji

            Na stronie umieszczono procedury bezpieczeństwa dla oddziału przedszkolnego i uczniów PSP w Brzostowej Górze.

            Uczestnictwo dziecka jest dobrowolne za zgoda rodzica/prawnego opiekuna.

            Nadal obowiązuje zdalne nauczanie!

            PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE

            PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRZOSTOWEJ GÓRZE

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

             

            1. Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczą

            wszystkich pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze oraz rodziców dzieci i dzieci uczęszczających do tej placówki.

            2. Celem procedur jest:

            1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

            2) umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad

            dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.

            3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, DEKLARACJE stanowiące załącznik nr 1 i 2.

            4. W Szkole nie ma obowiązku w ciągu całego dnia zakrywania ust i nosa maseczką.

            5. Środki ochrony indywidualnej wg wskazań GIS zaopatrzeni są wszyscy pracownicy,

            o ich stosowaniu w czasie pracy decydują sami pracownicy według potrzeby.

            6. Pracownicy mający bezpośredni kontakt z rodzicami/opiekunami obowiązkowo zakładają

            maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.

            7. Przed wejściem do szkoły wszyscy pracownicy, rodzice mają obowiązek dezynfekować dłonie płynem dezynfekującym oraz posiadać maseczkę ochronną.

            8. Na widocznym miejscu w szkole znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego,

            stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować

            w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

            § 1

            OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI

            1. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników Szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami.

            2. Sprawdza, by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować.

            3. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w Placówce.

            4. Osobiście lub poprzez nauczyciela kontaktuje się z rodzicem opiekunem prawnym –

            telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka.

            5. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka i pracownika.

            6. Informuje Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną o zaistnieniu podejrzenia zakażenia u dzieci lub pracownika, współpracuje ze służbami sanitarnymi.

            7. Instruuje pracowników o sposobie postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.

            8. Zapewnia taką organizację, która uniemożliwi stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

            9. Nakazuje, by dana grupa przebywała w wyznaczonej, stałej sali. Grupą będą się zajmowali Ci sami opiekunowie, którzy nie mogą opuszczać sali i bezpośrednio kontaktować się z innymi pracownikami. Nauczyciele prowadzący konsultacje wg. harmonogramu.

            10. Przygotowuje wraz z nauczycielami harmonogram konsultacji indywidualnych lub grupowych oraz upowszechnia go wśród nauczycieli, uczniów, rodziców.

            11. W miarę możliwości wyznacza stała salę zajęć, konsultacji dla tej samej grupy.

            12. Ustala zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz świetlicy.

            14. Monitoruje ograniczanie przebywania na terenie placówki osób z zewnątrz.

            15. Na stronie internetowej Szkoły umieszcza informuje dla rodziców o obowiązujących w Szkole procedurach bezpieczeństwa oraz postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.

            16. Organizuje działalność Szkoły zgodnie z wytycznymi MZ, GIS i MEN.

            § 2

            OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

             

            1. Każdy pracownik Szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury po

            przyjściu do pracy.

            2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności,

            kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

            3. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją.

            4. Pracownicy nie przemieszczają się bez powodu po placówce, nie grupują się.

            5. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora

            harmonogramu: w ciągu jednego dnia w grupie pełni dyżur 2 nauczycieli, świadczących

            działania opiekuńczo – wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych, a w szczególności:

            a) sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć lub konsultacji – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami 1 dziecko -1stolik, odległość między stanowiskami 1,5m, objawy chorobowe u dzieci,

            b) mierzą temperaturę dziecku przed wejściem do szkoły,

            c) dbają o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów,

            których nie da się skutecznie zdezynfekować,

            d) dbają o dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci lub odkładają

            je na kwarantannę, nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek w wyznaczone miejsce wraz z datą oddania.

            e) w porozumieniu z dyrektorem informują rodziców o wystąpieniu niepokojących objawów

            chorobowych u dzieci,

            f) wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to

            konieczne także w czasie zajęć,

            g) dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z innej

            grupy, np. na podwórku szkolnym, boisku.

            h) dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały bliskich kontaktów; nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.

            i) nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają blisko siebie większą liczbę

            dzieci, ustalają bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni po zakończeniu zajęć/konsultacji.

            j) zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m,

            k) mają obowiązek zakładania środków ochrony indywidualnej podczas kontaktu z rodzicami,

            opiekunami,

            l) wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone.

            Komunikat przekazują w formie pozytywny, aby wytworzyć w dzieciach poczucie

            bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku,

            m) instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji,

            n) przypominają i dają przykład, zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce,

            szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego

            powietrza,

            o) w miarę możliwości prowadzą zdalne nauczanie na ustalonych zasadach.

            6. Sprzątaczka:

            1) usuwa z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak

            np. pluszowe zabawki, dywany, prace dzieci itp,

            2) wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem

            utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych i toalet,

            3) dezynfekuje powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty,

            poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów, stolików, biurek,

            4) wyznaczony przez dyrektora pracownik dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19,

            5) czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.

             

            § 3

            OBOWIĄZKI RODZICÓW

             

            1. Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu

            sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w szkole i podpisują

            stosowne Oświadczenie i deklarację stanowiące załącznik nr 1 i 2.

            2. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które

            są istotne lub zmieniły się w ostatnim czasie.

            3. Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

            4. Przyprowadzają do szkoły tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

            5. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało.

            6. Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa

            w drodze do i ze szkoły.

            7. Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

            8. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą

            z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

            9. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

            10. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

             

            § 4

             

            PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

             

            1. Ograniczenie liczebności grup:

            1) dostęp do zajęć opiekuńczych w czasie ograniczonego funkcjonowania mają dzieci zapisane do placówek na rok szkolny 2019/2020, których oboje rodzice pracują.

            Pierwszeństwo mają dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych,

            pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane

            z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

            2) w przypadku, gdy w grupie zostanie zadeklarowana większa liczba dzieci dyrektor

            poinformuje rodzica/opiekuna o braku miejsc,

            3) liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje

            ograniczona do odpowiedniej liczby (zgodnie z zaleceniami GIS, minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć/konsultacji  itp. wynosi 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.

            4) w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć

            liczbę dzieci - nie więcej niż o 2, jeśli posiada się salę o większym metrażu.

            5) każda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej sali,

            6) grupy nie spotykają się ze sobą,

            7) do placówki uczęszczają tylko te dzieci, których rodzice złożyli  dobrowolne Oświadczenie Deklarację o zapoznaniu z procedurami bezpieczeństwa w szkole.

            8) nieobecność dziecka zgłaszana jest do godz. 8.00 w danym dniu nieobecności.

            2. Przyprowadzanie i przychodzenie dzieci do placówki:

            1) dziecko do 7 roku życia przyprowadzane i odbierane jest przez rodziców/opiekunów prawnych lub

            osobę upoważnioną na początku roku szkolnego 2019/20,

            2) tylko jeden rodzic/opiekun przyprowadza dziecko do szkoły i przychodzi tylko z dzieckiem

            mającym pozostać w Placówce,

            3) rodzic/opiekun odprowadza dziecko do wejścia głównego do szkoły, ale nie wchodzi do

            środka, żegna się z dzieckiem w wyznaczonym miejscu i przekazuje nauczycielowi, w razie potrzeby może wejść do części wspólnych tj. korytarz, szatnia.

            4) rodzic przekazuje dziecko pracownikowi szkoły przy drzwiach wejściowych do budynku. Na schodach przed wejściem do budynku może znajdować się tylko 1 rodzic/opiekun prawny ze swoim dzieckiem, jeśli jest taka potrzeba rodzic może wejść do części wspólnych tj. szatnia, korytarz.

            5) w przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed

            budynkiem Szkoły z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co

            najmniej 1,5 m,

            6) pracownik dyżurujący przy wejściu do szkoły dokonuje pomiaru temperatury

            wchodzącemu dziecku,

            7) jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia

            dziecka do Placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje

            lekarskie,

            8) do szatni dziecko zaprowadza wskazany przez dyrektora pracownik szkoły i stamtąd

            zaprowadza je do Sali lub prosto do sali , w której czeka nauczyciel.

            9) rodzic zobowiązany jest do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu

            do pracowników placówki, jak i innych dzieci i ich rodziców, wynoszący min. 1,5 m.

            10) dzieci przyprowadzane są do szkoły do godziny 8:00 lub przychodzą zgodnie z harmonogramem konsultacji. Po  wejściu dzieci Placówka jest zamykana dla Rodziców, bowiem odbywać się będzie wietrzenie korytarzy, szatni i dezynfekowane będą wszystkie klamki, uchwyty i poręcze.

            11) Dzieci przychodzące na konsultacje po wejściu do szkoły, zdezynfekowaniu rąk i pomiarze temperatury udają się do wskazanej Sali. Mogą skorzystać z szatni zgodnie z zaleceniami i procedurami, zakazane jest pozostawanie w szatni po zostawieniu ubrań.

            12) Odbieranie dzieci:

            a) rodzic/opiekun prawny sygnalizuje przy drzwiach wejściowych odbiór dziecka,

            b) nauczyciel lub wyznaczony pracownik odprowadza dziecko do wyznaczonego miejsca

            w korytarzu i przekazuje rodzicowi.

            c) dzieci wychodzące z zajęć/konsultacji pojedynczo opuszczają budynek szkoły, zabronione jest grupowanie się i gromadzenie w szatni, korytarzu oraz na terenie szkolnym.

            13) pobyt dziecka w szkole

            a) jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej stałej sali również podczas konsultacji –nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy nie rzadziej niż co 45 min., grupa spędza czas pod nadzorem nauczyciela prowadzącego poprzednie zajęcia/konsultacje,

            b) do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie/nauczyciele w kl. I-III, konsultacje z nauczycielami wg. harmonogramu.

            3) w grupie może przebywać do 12 dzieci, konsultacje indywidualnie lub grupowo po ustaleniu z nauczycielem

            4) z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.

            5) sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.

            6) należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwia stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci wg. wytycznych GIS

            7) opiekunowie/nauczyciele powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący    min.1,5 m.

            8) jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu.

            9) zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu maksymalnej odległości, zmianowości grup.

            10) nie należy organizować żadnych wyjść poza teren placówki.

            11) należy dopilnować regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka, po wyjściu z toalety.

            12) w szatni należy zachować odstęp (co drugi wieszak zajęty), zakaz przynoszenia i zostawiania niepotrzebnych przedmiotów.

            13) podczas korzystania z biblioteki szkolnej w godzinach jej otwarcia zgodnie z planem, obowiązuje dystans społeczny 1,5 m, zakaz zgromadzeń i grupowania się (jedna osoba wchodzi do pomieszczenia biblioteki a po niej następna).

            14) po zajęciach/konsultacjach dzieci zapisane w roku szkolnym 2019/20 i zadeklarowane od 25 maja 2020r. do świetlicy, pod opieką nauczyciela udają się do wyznaczonej sali gdzie oczekują na rozpoczęcie zajęć/konsultacji lub na odbierających ich rodziców. W świetlicy obwiązują wytyczne jak podczas zajęć opiekuńczych czyli zachowanie odstępu 1,5m między stolikami, zachowanie odstępu w kontaktach społecznych, częste mycie rąk itp.

            § 5

             

            PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19

            1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy

            chorobowe. Jest to gabinet higienistyczny. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbice, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.

            2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, takich jak kaszel, gorączka,

            duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku, dziecko jest niezwłocznie izolowane

            od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

            3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora.

            4. Dyrektor niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicem dziecka, Powiatową Stacją

            Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o zdarzeniu.

            5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się w szkole rodzica dziecka podejrzanego

            o zarażenie, dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz

            Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

            6. Wskazany przez dyrektora pracownik kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych

            dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.

            7. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki

            bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed

            wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki.

            8. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je ze szkoły przy drzwiach wejściowych do budynku

            placówki.

            9. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły niepokojących objawów sugerujących

            zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora

            zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia

            zakażenia.

            10. Dyrektor wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci i zawiadamia Powiatową Stację

            Sanitarno-Epidemiologiczną i organ prowadzący oraz wprowadza do stosowania na terenie

            placówki instrukcje i polecenia wydane przez PSSE.

            11. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19

            zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, a powierzchnie dotykowe (klamki, włączniki

            światła, blaty, poręcze, uchwyty) są dokładnie dezynfekowane.

            12. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi,

            po opuszczeniu go przez osobę podejrzaną o zakażenie jest myte, a powierzchnie dotykowe

            dezynfekowane.

            13. Dyrektor wraz z organem prowadzącym, na podstawie wytycznych Powiatowej Stacji

            Sanitarno-Epidemiologicznej, podejmują decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowania

            placówki.

            14.W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zakażeniu

            wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor

            niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno-

            Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

             

            Przepisy końcowe:

            1. Procedury i wytyczne obowiązują od 25 maja 2020r. do odwołania.

            2. Wszyscy pracownicy zapoznają się i stosują w/w wytyczne i procedury

                                                                              dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze

            Małgorzata Franuszkiewicz

            I. PODSTAWA PRAWNA:

             

            Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

             Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

            Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),

             Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493),

            Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),

            Wytyczne epidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 30 kwietnia 2020r. oraz wytyczne GIS i MEN oraz MZ –edukacja wczesnoszkolna.

             

             

            Załącznik nr 1

             

             

            OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

             

            Ja niżej podpisany/a:

            …………………………………………………………………………………………………...........................................

            ( nazwisko i imię rodzica/opiekuna prawnego)

            oświadczam, że:

            • Moja córka/ mój syn:

                        ………………………………………………………………………………………….................................

                                                                                                      ( nazwisko i imię dziecka)

             

            nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych, np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.

            • Jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do oddziału przedszkolnego/zajęć/konsultacji w Szkole Podstawowej W Brzostowej Górze w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
            • Zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:
            • Mimo wprowadzonych w przedszkolu obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19.
            • W przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w przedszkolu (nie tylko    na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę.
            • W sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców lub personelu przedszkole zostaje zamknięte do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie placówki oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę.
            • Zostałem/am poinformowany/a o możliwości pozostania z dzieckiem w domu i możliwości pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko
            • Dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
            • W sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego wynikającego z panującej obecnie pandemii.
            • Deklaruję pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach: od ……………. do ……………

            Zajęć i konsultacji wg. harmonogramu.

             

             

             

            …………………………………                                …………............………………       

              miejscowość,datapod                                           pisrodzica/opiekunaprawnego                                                                                                                                                                                                                  

               

             

             Załącznik nr 2

             

            DEKLARACJA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

             

            Ja niżej podpisana/podpisany:

            ……………………………………………………………………………………………….

             oświadczam, co następuje:

            1. Zostałem/am poinformowany i zapoznałem/łam się z Procedurami Bezpieczeństwa na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze.

            2. Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących Procedur Bezpieczeństwa na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze przede wszystkim:

            1) przyprowadzania do przedszkola/szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała,

            2) natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych, które wystąpiły w czasie pobytu w placówce.

            3. Przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, a także jeżeli kontrolne sprawdzenie temperatury ciała wykaże wartości powyżej 37 stopni, w drodze jednostronnej decyzji dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych, po okazaniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jego stan zdrowia, umożliwiający ponowne przyjęcie.

            4. Wyrażam zgodę na kontrolny pomiar temperatury ciała przez pracownika placówki z użyciem bezdotykowego termometru. Przyjmuję do wiadomości, że placówka zaleca, aby regularnie monitorować temperaturę ciała i dokonywać jej sprawdzenia co najmniej dwa razy dziennie, min.:

            1) przy wejściu i wyjściu dziecka z placówki

            2) w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.

            5. Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczenia.

             

                …………………………………                     …..........………………………………

                    miejscowość, data                                  podpis rodzica/opiekuna prawnego     

          • Zarządzenie Nr 5 Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze z dnia 19 maja 2020r. w sprawie wprowadzenia procedur bezpieczeństwa w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          •  Na podstawie

            Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

             Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

            Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),

             Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493),

            Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),

            Wytyczne epidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 30 kwietnia 2020r. oraz wytyczne GIS i MEN oraz MZ –edukacja wczesnoszkolna.

             

            zarządzam, co następuje:

             

            § 1.

            1. Wprowadza się do użytku procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze w okresie od dnia 25 maja 2020 r. do odwołaniaw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            2. Zobowiązuje się do zapoznania wszystkich pracowników szkoły, rodziców oraz dzieci.

             

            § 2.

            1. Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej w Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze.

             

            § 3.

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

            mgr. Małgorzata Franuszkiewicz

            (podpis Dyrektora)

            PROCEDURY BEZPIECZENSTWA - COVID-19

            ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

            PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOSTOWEJ GÓRZE
             

            Opracowane na podstawie wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji.

            W celu zapewnienia bezpieczeństwa w oddziale przedszkolnym i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania przedszkoli w oddziale przedszkolnym  obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa.

            1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w  oddziale przedszkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze  zwanego dalej Przedszkolem, odpowiada Dyrektor Szkoły zwany dalej Dyrektorem.

            2. W Przedszkolu stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji.

            3. Przedszkole pracuje w godzinach od 8.00 do 13.00.

            4. Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej może maksymalnie wynosić 12  (ewentualnie w uzgodnieniu z organem prowadzącym plus 2 dzieci, przy czym minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza nić 4 m2 na 1 dziecko i opiekuna, powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej – zalecenia GIS).

            4. Do Przedszkola nie będą wpuszczani: dzieci, rodzice i opiekunowie oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję. Po wejściu do budynku szkoły każdemu pracownikowi oraz dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły.

            5. W Przedszkolu dzieci ani pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa (nie ma obowiązku przebywać w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych Ministra Zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego a także w niniejszych Procedurach.

            6. W środki ochrony indywidualnej wg wskazań GIS zaopatrzeni są wszyscy pracownicy.

            7. Pracownicy mający bezpośrednio kontakt z osobami postronnymi tj. listonosz, kurier, dostawca posiłków itp.  obowiązkowo posiadają maseczki lub/i przyłbice, rękawiczki jednorazowe.

            8. Na czas pracy Przedszkola, drzwi wejściowe do budynku gdzie mieści się Przedszkole są zamykane.

            9. Na tablicy ogłoszeń w korytarzu obok sali przedszkolnej znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

            10. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia: sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń Przedszkola, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w Przedszkolu; płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne dla pracowników odbierający rzeczy, produkty od dostawców zewnętrznych oraz personelu sprzątającego; plakaty z zasadami prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk.

            11. Dyrektor wyznacza pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, jest to gabinet higienistyczny zaopatrzony w maseczki, rękawiczki i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia) oraz zapewnia pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom jak i rodzicom.

            Dyrektor:

            1. nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników Przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

            2. dba o to by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;

            3. prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieciom w szkole;

            4. kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;

            5. informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;

            6. współpracuje ze służbami sanitarnymi;

            7. instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;

            8. zapewnia taką organizację, która uniemożliwi stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali, zaś grupą będą się opiekowali w miarę Ci sami opiekunowie;

            9. informuje rodziców o obowiązujących w Przedszkolu procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą telefonu lub poczty elektronicznej.

            10. organizuje działalność Przedszkola zgodnie z wytycznymi MZ, GIS i MEN.

            Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest:

            1. Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej, w tym do:

            a) Regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą oraz środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,

            b) Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,

            c) Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

            d) Dezynfekowania rąk niezwłocznie po wejściu do budynku szkoły stosując ściśle zasady dezynfekcji rąk.

            e) Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;

            f) Postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa;

            g) Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m.

            h) Stosować środki ochrony indywidualnej wg zasad określonych przez GIS, MZ.

            i) Pracownicy pomocniczy – sprzątaczka, konserwator oraz personel kuchenny nie może mieć kontaktu z dziećmi oraz nauczycielem.

            Sprzątaczka:

            1) myje i/lub dezynfekuje:

            a) Ciągi komunikacyjne – dwa razy dziennie myje oraz dezynfekuje odpowiednim płynem.

            b) Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, i sal, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach oraz urządzenia na placu zabaw– przed i po użyciu myje i dezynfekuje;

            c) Toalety dla personelu i dzieci – myje i dezynfekuje po każdym użyciu,

            d) Wietrzy pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;

            e) Myje i dezynfekuje ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;

            f) Pracuje w rękawiczkach, stosując ściśle zasady ich nakładania i zdejmowania oraz utylizowania.

            g) Wykonuje inne stałe prace określone w zakresie czynności na stanowisku pracy.

            Nauczyciele:

            a) sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;

            b) dbają o to by dzieci regularnie myły ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;

            c) wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;

            d) prowadzą gimnastykę przy otwartych oknach;

            e) dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z innej grupy/klasy, np. na placu zabaw;

            f) dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały bliskich kontaktów;

            g) nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają większą liczbę dzieci;

            h) podczas organizacji i pobytu na placu zabaw stosują się ściśle do wymogów GIS – odrębnie każda grupa/klasa, korzystanie z urządzeń jedynie w przypadku, gdy zostały dopuszczone przez dyrektora do użytku.

            i) zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m.

            Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola.

            a) Dzieci powyżej 4 r.ż. w czasie drogi do i z palcówki noszą maseczkę, w placówce maseczki nie muszą być stosowane.

            b) Rodzic/opiekun prawny dzieci przyprowadzanych do placówki musi mieć zakryty nos i usta oraz mieć założone rękawiczki.

            c) Na teren budynku Przedszkola (tylko na części wspólne korytarz, szatnia), wpuszczany jest jeden rodzic z dzieckiem/dziećmi. Następnie wpuszczany jest kolejny rodzic, gdy poprzedni opuści szatnię. Podobnie podczas odbioru dzieci.

            1.   przed oddaniem dziecka do przedszkola rodzic podaje pracownikowi podpisane oświadczenie związane z przeciwdziałaniem COVID-19. W przypadku braku oświadczenia dziecko nie jest wpuszczane do szkoły.

            e) Pracownik podczas przejmowania dziecka od rodzica/prawnego opiekuna dokona mierzenia temperatury dziecka, termometrem bezdotykowym.

            f) Pracownik dba o to, by dziecko po wejściu do Przedszkola zdezynfekowało ręce, a następnie odprowadza do sali, w której dziecko będzie odbywało zajęcia.

            g) Rodzic przyprowadza dziecko i odbiera dziecko w godzinach określonych przez siebie w deklaracji, uzgodnionych z dyrektorem.

            h) W przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed budynkiem Przedszkola z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co najmniej 1,5 m.

            i) Dziecko nie może wnosić do budynku Przedszkola zabawek ani przedmiotów, które są zbędne do zajęć, w których dziecko uczestniczy.

            j) Do placówki przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów świadczących o infekcji (katar, kaszel, podwyższona temperatura – powyżej 37.00 C), widoczne osłabienie, ospałość, manifestowanie, złe samopoczucie).

            k) W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego, objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca informuje rodziców o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.

            l) Dziecko przyprowadzane i odbierane jest wyłącznie przez rodziców/opiekunów prawnych.Po wybraniu dziecka Rodzice wraz z dziećmi nie mogą przebywać na placu zabaw lub innym miejscu terenu szkolnego.

            Żywienie

            a) Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki w dotychczasowy sposób: płatne, bezpłatne z OPS.

            b)Posiłki dostarczane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.

            Pracownicy kuchni:

            a) Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie rozdysponowywane są posiłki;

            b) Myją ręce:

            -przed rozpoczęciem pracy,

            -przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,

            -po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną, po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,

            -po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,

            -po skorzystaniu z toalety,

            -po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,

            -po jedzeniu i piciu;

            c) Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;

            d) Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;

            e) Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;

            f) Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;

            g) Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora Przedszkola;

            h) Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.

            i) Posiłki dla dzieci odbierane są z kuchni tak, aby pracownicy kuchenni nie mieli kontaktu z opiekunami, wychowawcami dzieci.

            j) Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach/dzieci spożywają posiłki w sali  a po zakończeniu wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.

            k) Posiłki dzieciom podaje nauczyciel.

            Wyjścia na zewnątrz

            a) Przedszkole nie organizuje wyjść poza teren Przedszkola.

            b) W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw przy czym dzieci mogą korzystać jedynie ze sprzętów dopuszczonych do użytku przez dyrektora. Pozostałe sprzęty będą otaśmowane.

            c) Na placu szkolnym mogą przebywać jednocześnie na przykład dwie grupy, przy czym opiekunowie zapewniają, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą np. jedna grupa na terenie boiska sportowego, druga na  terenach zielonych.

            d) Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw dopuszczone do użytku przed skorzystaniem dzieci i na zakończenie każdego dnia są dezynfekowane.

            e) Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.

             

             

            Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

            1. W Przedszkolu wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczeni to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (w oraz przed wejściem do pomieszczenia).

            2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

            3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.

            4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie: z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka, Powiatową Stację Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o objawach.

            5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się w Przedszkolu rodzica/opiekuna dziecka   podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.

            6. Wskazany przez dyrektora pracownik (nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.

            7. Nauczyciel, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).

            8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika Przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki.

            9. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je z Przedszkola przy głównych drzwiach wejściowych do budynku Placówki.

            10. W przypadku wystąpienia u pracownika Przedszkola będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.

            11. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do Przedszkola kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.

            12. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń w dolnym holu) i wprowadza do stosowania na terenie Placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane.

            13. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.

            14. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.

            15. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

            16. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.

            17. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.

            18. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

            W trosce o zdrowie i zachowanie reżimu sanitarnego

            w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze od 25 maja 2020 r. stosuje się następujące zasady:

            1) Rodzic przyprowadzający i odbierający dziecko musi mieć maseczkę ochronną, rękawiczki oraz musi być zdrowy,

            2) przy wejściu głównym do przedszkola należy zdezynfekować ręce.

            3) rodzic może wchodzić do budynku, tylko do części wspólnych tj. wejście, szatnia. W szatni przebywa 1 rodzic z dzieckiem zachowując dystans 2m. i przebywa możliwie jak najkrócej, rodzic nie przemieszcza się po terenie przedszkola,

            4) rodzic dostarcza do przedszkola oświadczenie o stanie zdrowia dziecka,

            5) w miarę możliwości przyprowadza i odbiera dziecko jeden Rodzic,

            6) dziecko przyprowadzane do przedszkola jest zdrowe bez objawów chorobowych typu: katar, kaszel, wysypka, ból brzucha, gorączka powyżej 37,2º C,

            7) dziecko przy wejściu będzie mieć mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym,

            8) dziecko nie przynosi zabawek oraz innych przedmiotów, picia i jedzenia oraz słodkości,

            9) dziecko jest odprowadzane na salę i przyprowadzane z sali przez Panią pełniącą dyżur na korytarzu  przedszkola,

            10) w szatni przedszkola nie zostawiamy dodatkowych rzeczy tj. parasole, zabawki itp.

            11) zakazuje się przebywania na terenie szkolnym a szczególnie na placu zabaw i boisku sportowym po odebraniu dziecka z przedszkola.

            PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

            1) Dzieci do przedszkola przyprowadzane są w godzinach wskazanych w deklaracji.

            2) Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

            3) Rodzice  i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dziecko z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2m.

            4) Rodzice mogą wchodzić do budynku, do przestrzeni wspólnej placówki zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem, przekazuje dziecko pracownikowi szkoły, który odprowadza je do sali.

            5) Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

            6) Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

            7) W celu szybkiej komunikacji placówki z rodzicem dziecka, rodzice muszą być cały czas dostępni pod telefonem.

            8) Rodzic, przyprowadzając dziecko do przedszkola, musi dostarczyć oświadczenie, którego wzór znajduje się u nauczyciela przedszkola.

            9) Wchodząc do przedszkola rodzice przy wejściu dezynfekują dłonie, zakładają rękawiczki ochronne oraz zakrywają usta i nos.

            10) Bezpośrednio po wejściu do placówki należy poddać dziecko mierzeniu temperatury.

             

            PROCEDURA POBYTU DZIECKA W PRZEDSZKOLU

            1) Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej stałej sali.

            2) Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie/nauczyciele.

            3) W grupie może przebywać do 12 dzieci.

            4) Z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.

            5) Sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.

            6) Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwia stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

            7) Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący min.1,5 m.

            8) Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu.

            9) Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola, przy zachowaniu maksymalnej odległości, zmianowości grup.

            10) Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przedszkola.

            11) Należy dopilnować regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka, po wyjściu z toalety.

            Przepisy końcowe:

            1. Procedury i wytyczne obowiązują od 25 maja 2020r. do odwołania.

            2. Wszyscy pracownicy zapoznają się i stosują w/w wytyczne i procedury.

                                                                                                      dyrektor P S P w Brzostowej Górze

            Małgorzata Franuszkiewicz

             

            PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOSTOWEJ GÓRZE

            Opracowane na podstawie wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych edukacja wczesnoszkolna

            Organizacja zajęć w szkole podstawowej:

            § Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.

            § W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.

            § W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.

            § Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.

            § Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*.

            * Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.

            § Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

            § W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m
            (1 uczeń – 1 ławka szkolna).

            § Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

            § W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów[1]. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.

            § Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

            § Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.

            § Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

            § Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony
            z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

            § Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.

            § Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

            § Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup
            do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).

            § Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer poza teren szkoły).

            § Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

            § Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugie stanowisko.

            § Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu,
            w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć. Ustalić różne godziny kończenia zajęć, aby grupy nie mieszały się między sobą.

            § Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.

            § Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.

            § Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.

            § Personel kuchenny i obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

            § Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

            § Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

            § Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

            § Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.

            § Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

            § Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.

            § Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia. Nauczyciel wychowawca posiada aktualne numery telefonów do rodziców/opiekunów.

            § Szkoła posiada termometr bezdotykowy  i dezynfekuje go po użyciu w danej grupie. W przypadku używania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

            § Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

            § Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

             

            Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

            § Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

            § Przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.

            § Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

            § Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

            § Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze   szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

            § Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

            § Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.

            § W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.

            § Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

             

            Gastronomia

            § Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza sie zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

            § Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.

            § Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.

             

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

            § Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

            § W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.

            § Wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie gabinetu higienistycznego, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

            Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19

            1. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
            3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
            4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
            5. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
            6. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek*.

            * Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

            7. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

             

            Przepisy końcowe:

            1. Procedury i wytyczne obowiązują od 25 maja 2020r. do odwołania.

            2. Wszyscy pracownicy zapoznają się i stosują w/w wytyczne i procedury.

                                                                                                      dyrektor PSP w Brzostowej Górze

            Małgorzata Franuszkiewicz

             

            [1] Jednak nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639).

             

            Załącznik nr 1

             

            OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

             

            Ja niżej podpisany/a:

            …………………………………………………………………………………………………

            ( nazwisko i imię rodzica/opiekuna prawnego)

            oświadczam, że:

            • Moja córka/ mój syn:

               …………………………………………………………………………………………

                                                                             ( nazwisko i imię dziecka)

            nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych, np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.

            • Jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do oddziału przedszkolnego/klasy w Szkole Podstawowej W Brzostowej Górze w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
            • Zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin.
            • Mimo wprowadzonych w przedszkolu obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19.
            • W przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w przedszkolu (nie tylko    na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę.
            • W sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców lub personelu przedszkole zostaje zamknięte do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie placówki oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę.
            • Zostałem/am poinformowany/a o możliwości pozostania z dzieckiem w domu i możliwości pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko. Dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
            • W sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do dyrektora szkoły oraz Organu Prowadzącego, będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego wynikającego z panującej obecnie pandemii.
            • Deklaruję pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach: od ……………. do ……………

             

             

            …………………………………                          …………..........……………………

                  miejscowość, data                                            podpis rodzica/opiekuna                                                                                                                                                                

             

             

             Załącznik nr 2

             

            DEKLARACJA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

             

            Ja niżej podpisana/podpisany:

            ……………………………………………………………………………………………….

             oświadczam, co następuje:

            1. Zostałem/am poinformowany i zapoznałem/łam się z Procedurami Bezpieczeństwa na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze.

            2. Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących Procedur Bezpieczeństwa na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze przede wszystkim:

            1) przyprowadzania do przedszkola tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała,

            2) natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych, które wystąpiły w czasie pobytu w placówce.

            3. Przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, a także jeżeli kontrolne sprawdzenie temperatury ciała wykaże wartości powyżej 37 stopni, w drodze jednostronnej decyzji dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych, po okazaniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jego stan zdrowia, umożliwiający ponowne przyjęcie.

            4. Wyrażam zgodę na kontrolny pomiar temperatury ciała przez pracownika placówki z użyciem bezdotykowego termometru. Przyjmuję do wiadomości, że placówka zaleca, aby regularnie monitorować temperaturę ciała i dokonywać jej sprawdzenia co najmniej dwa razy dziennie, min.:

            1) przy wejściu i wyjściu dziecka z placówki

            2) w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.

            5. Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczenia.

            …………………………………                 .................…………………………………

                  miejscowość, data                                podpis rodzica/opiekuna prawnego     

             

                                                                                                                                                                             

             

             

             

            Załączniki do pobrania i wydrukowania w programie Word 

          • Wywiadówka - konsultacje dla rodziców klas I-VIII z wychowawcami klas

          • Informujemy Rodziców, że w tygodniu od 19.05.2020 r. do 22.05.2020 r. odbędą się wywiadówki organizowane przez wychowawców klas w wybranej przez nich formie i terminie - konsultacje rodziców z wychowawcą klasy, podczas których wychowawcy przekażą informacje o efektach kształcenia i dalszej organizacji pracy szkoły. 

          • Konkurs plastyczny "Kartka dla ..."

          • Uczniowie PSP w Brzostowej Górze dołączają się do podziękowań dla medyków: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracowników domów opieki. Pełni podziwu za ich poświęcenie i pracę życzymy im zdrowia i wytrwałości. Dołączamy prace plastyczne wykonane przez uczniów.

          • Informacja dla rodziców oddziału przedszkolnego

          • 2020-05-05

            Komunikat w sprawie otwarcia Publicznego Przedszkola i Oddziałów Przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych w Gminie Majdan Królewski

            Rząd RP w ramach luzowania obostrzeń związanych z epidemią podjął decyzję o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja 2020r., decyzję jednak o otwarciu pozostawił organom prowadzącym. W związku z powyższym Wójt Gminy Majdan Królewski poprosił Dyrektorów  o przeprowadzenie rozmów z Rodzicami wszystkich dzieci uczęszczających do tych placówek. W zdecydowanej większości Rodzice zadeklarowali,  że chcą jeszcze pozostawić dzieci w swoich domach.

            Wójt Gminy Majdan Królewski w związku decyzją Rodziców postanowił, że Przedszkola i Oddziały Przedszkolne w Szkołach Podstawowych pozostaną nadal  zamknięte  .

            Dyrektorzy Placówek Oświatowych będą analizować sytuację epidemiologiczną i przygotowywać swoje placówki do uruchomienia w najbliższym czasie zajęć opiekuńczo wychowawczych zgodnie z nowymi wytycznymi, o czym Rodzice zostaną powiadomieni.

            Komunikat ze strony internetowej  UG Majdan Królewski

            Zarządzenie Nr 4

            Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze

            z dnia 6 maja 2020r.

            w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Oddziale przedszkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

            Na podstawie § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.), § 4b pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.), § 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego

            zarządzam, co następuje:

            § 1.

            1. Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze w okresie od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, zadania oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            § 2.

            Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej szkoły  oraz na tablicy ogłoszeń oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze.

            § 3.

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

            06.05.2020 r. mgr. Małgorzata Franuszkiewicz

             

          • Szkolny konkurs "Jak to jest być skrybą? – pamiętnik z czasów kwarantanny".

          • Organizator:

            -PSP w Brzostowej Górze,

            Cele konkursu:

            - zebranie pamiętników, w których opisane zostaną własne przeżycia związane z czasem kwarantanny, opis życia codziennego, odczucia związane ze zdalnym nauczaniem, inne osobiste doświadczenia i spostrzeżenia,

            -propagowanie idei i pamiętnikarstwa,

            -dbanie o zachowanie faktów historycznych,

            Adresaci:

            -uczniowie klas V-VIII PSP w Brzostowej Górze,

            Organizacja:

            -warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie i przesłanie pracy konkursowej w formie pamiętnika oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe,

            -pamiętniki powinny mieć formę elektronicznego dokumentu tekstowego (.doc, .rtf, .docx, .pdf). Dodatkowym plusem będzie ubogacenie pracy w fotografie, rysunki, prace plastyczne lub ilustracje (dołączone w formie plików graficznych, skanów, zdjęć cyfrowych),

            -sugerowana objętość pamiętników to nie mniej niż 200 słów,

            -każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 1 pracę,

            -konkurs trwa do 24.05.2020 (włącznie),

            -prace można przesyłać na adres mailowy skryba-kwarantanny@wp.pl w tytule wiadomości wpisując swoje imię i nazwisko oraz klasę,

            -oceną pamiętników pod kątem poprawności polonistycznej oraz przydatności historycznej zajmie się jury powołane z Grona Pedagogicznego PSP w Brzostowej Górze,

            -odpowiedź na pytanie konkursowe będzie oceniana pod kątem kreatywności i poczucia humoru,

            Nagrody:

            - nagrodą za udział w konkursie będą punkty z zachowania i dodatkowa ocena z przedmiotu historia i język polski,

            - najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej PSP w Brzostowej Górze,

            - w razie dużego zainteresowania, organizator zastrzega sobie prawo do publikacji prac w formie drukowanej broszury,

          • Kształcenie na odległość przedłużone do 24 maja. Termin egzaminu ustalony.

          • Warszawa, 24 kwietnia 2020 roku

             

             

            Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24kwietnia br. Minister Edukacji Narodowejpodpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.

             

            Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował
            o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

             

            Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia24 kwietnia 2020 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
            z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

            ..............................

            Terminy egzaminów

            Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

             

          • Kochani Uczniowie! Ogłaszamy konkurs szkolny!

          • Chcemy dołączyć się do podziękowań dla naszych medyków: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracowników domów opieki. Wiemy, że narażają swoje zdrowie i życie stając na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa. Jesteśmy pełni podziwu za ich poświęcenie i pracę.

            W jaki sposób możemy im podziękować?

             Możemy stworzyć kartkę dla lekarza, pielęgniarki, ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia (technika dowolna - kolaż) graficznie za pomocą programów komputerowych. 

            Nagrodą za udział w konkursie będą punkty z zachowania i dodatkowa ocena z plastyki !

            Prace będą udostępnione na stronie internetowej naszej szkoły.

            Postarajcie się i wyślijcie do swoich wychowawców zdjęcia prac, a oni prześlą do p. Teresy Kosiorowskiej nauczycielki plastyki. 

            Termin do 31.04.2020.         Zachęcamy do udziału!!!!!!!!!!!