• VII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Majdanie Królewskim

          • 10 stycznia odbył się Gminny konkurs kolęd i pastorałek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Celem konkursu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd oraz pastorałek, upowszechnianie śpiewu wśród dzieci i promowanie nowych talentów. Naszą szkołę reprezentował zespół dwu osobowy: Wiktoria Gołąbek i Szymon Gil. Uczniowie zaśpiewali utwór „Szczęśliwych tylko dni”, za co zostali nagrodzeni dyplomami i książeczkami. Małym talentom serdecznie gratulujmy!

          • Niech miłość mieszka w nas - Jasełka

          • 15 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka dla mieszkańców Brzostowej Góry.  Dzieci klas O-III w prosty sposób przybliżyły nam tajemnicę Bożego Narodzenia. W tym dniu odbył się również świąteczny kiermasz stroików i słodka kawiarenka. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

            20 grudnia nasi uczniowie jeszcze raz mogli się zaprezentować w Jasełkowym szkolnym przedstawieniu. Jednocześnie w tym dniu miała miejsce wigilia szkolna.

            Dziękujemy panu Leśniczemu za wspaniałą choinkę!

             

            Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia!

          • MIKOŁAJKI

          • 6 grudnia jest najbardziej wyczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci. Jak co roku Mikołaj nie zapomniał o naszej szkole i osobiście nas odwiedził. Nasze dzieci okazały się bardzo grzeczne i dowiodły tego przed Mikołajem recytując wiersze i śpiewając piosenkę. Na koniec każde dziecko zostało nagrodzone za swoje całoroczne zachowanie prezentem.

          • Zabawa andrzejkowa

          • W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Młodsze dzieci bawiły się 27 listopada, natomiast starsze 28 listopada. W tych dniach zostały specjalnie przygotowane na tą okazję wróżby, z których uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Podczas przerwy w tańcu, uczniowie delektowali się smaczną pizzą przygotowaną przez Radę Rodziców. Wszyscy uczniowie bawili się doskonale. Dziękujemy wszystkim za pomoc w oragizacji.

          • Poszukiwania zaginionego skarbu Pluszowego Misia

          • 25 listopada kolejny raz obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci klasy 0-I miały okazję wcielić się w rolę małych detektywów, by wspólnie odnaleźć ukryty skarb Pluszowego Misia. Mimo, że zadanie nie było łatwe przy pomocy nauczycieli udało się rozwiązać wszystkie zagadki i dostać się do upragnionego skarbu.  Na koniec każde dziecko bawiło się przyniesionym ze sobą misiem.

          • Śniadanie daje moc

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

                       8 listopada, w Dniu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klas 1 – 3 i klasy zero  przygotowały  wspólnie zdrowe śniadanie. Dzieci przyniosły potrzebne produkty, z których wykonały zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystały do nich  przyniesione z domu  warzywa

            i  zasponsorowane przez firmę ROLMLEK różne rodzaje serów i masło .

            Za co ogromnie dziękujemy!                  

            Wspólne śniadanie było  dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym -jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.

          • Święto Niepodległości

          • W dniu 8 listopada zgodnie z tradycją nasza szkoła wzniośle i z powagą uczciła Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy 8 pod kierunkiem pana Damiana Sudoła przygotowali krótki program artystyczny, który pozwolił przypomnieć wszystkim smutne dzieje Polski zakończone odzyskaniem niepodległości w dniu 11 listopada 1918r. Scenariusz montażu artystycznego łączył w sobie elementy z historii i współczesności. Klasa 8 z wielkim zaangażowaniem wcielała się zarówno w aktorów grających postacie historyczne (np. Józefa Piłsudskiego) jak również postacie reporterów telewizyjnych (Krzysztof Ziemiec, Magdalena Wolińska-Riedi).Na koniec w ramach akcji "Szkoła do hymnu" został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. 

          • "Szkoła pamięta"

          • Końcem października, nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła pamięta", za pośrednictwem której Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało dzieci i młodzież do upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń. Akcja przebiegała w trzech etapach. Pierwszym z nich było ogłoszenie zbiórki zniczy. Następnie, na lekcji wiedzy o społeczeństwie, dzięki wirtualnemu spacerowi, pan Damian Sudoł przybliżył uczniom klasy 8 historię czterech miejsc związanych z postaciami i wydarzeniami ważnymi dla gminy Majdan Królewski.Były to:- figura Matki Boskiej Wniebowziętej z 1788 roku upamiętniająca miejsce pochówku konfederatów barskich,- zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych w 1939 i 1944 roku,- mogiły zbiorowe jeńców radzieckich z lat 1941 – 1942,- mogiła księdza Stanisława Stępnia, proboszcza parafii Majdan Królewski, kapłana niezłomnego zarówno w konfrontacji z Niemcami, jak i Sowietami czy komunistami, członka AK.W ostatnim etapie akcji uczniowie zostali podzieleni na cztery zespoły. Każdy zespół miał za zadanie umieścić na zniczach plakietkę "PSP Brzostowa Góra, #szkoła pamięta" a następnie tak oznaczony lampion zanieść i zapalić na jednym z czterech omówionych wcześniej miejsc.

            Szanowni Państwo,

             

            W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

             

            Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

            W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

             

            Łączę wyrazy szacunku

            Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN

          • "BohaterON - włącz historię"

          • W tym roku, nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich "BohaterON - włącz historię". Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Ponieważ w tym roku obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, nasi uczniowie przygotowali specjalną gazetkę szkolną. Następnie, nasz nauczyciel historii pan Damian Sudoł, zaznajamiał uczniów z biogramami wybranych, żyjących jeszcze uczestników walk Powstania Warszawskiego. Kolejnym etapem było samodzielne przygotowanie kartek z życzeniami dla Powstańców. Na zakończenie projektu wszystkie powstałe prace zostały przesłane do organizatora akcji we Wrocławiu, skąd trafią prosto do rąk Powstańców.
            Celem projektu było nie tylko uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie symbolicznych kartek lecz także wzmocnienie w naszych uczniach poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej i budowanie wrażliwości społecznej.

             

          • Wycieczka integracyjna do kina klas V i VI

          • Słoneczny piątek 25 października 2019 r. był pełen atrakcji dla uczniów klas V i VI. Uczniowie pod opieką wychowawcy Anny Babuli i rodziców p. Izy i p. Reginy udali się do kina w Nowej Dębie na projekcję filmu  pt.,, Był sobie pies 2”. Był to film familijny, który zruszał, bawił i uczył. Po projekcji udaliśmy się do jednej z lokalnych restauracji na wspólny pyszny posiłek. Wycieczka integrowała uczniów, którzy świetnie zdali egzamin z kulturalnego zachowania się w kinie i restauracji, pokazała jak można wspólnie spędzić wolny czas. Wszystkim dopisywały doskonale humory- połączyliśmy edukację z rozrywką.

          • Poranek literacki pod hasłem - nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk…

          • 24 października 2019r. w PSP w Brzostowej Gorze uczniowie klasy VIII pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Anny Babuli przygotowali poranek literacki poświęcony polskim laureatom literackiej nagrody Nobla. Pretekstem do zorganizowania uroczystości była piąta z kolei nagroda dla polskiego twórcy – pisaki Olgi Tokarczuk (ur.1962). Paulina, Wiktoria, Julia, Natalia, Jakub i Nikodem przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom historię Alfreda Nobla, ufundowania nagrody i sylwetki polskich laureatów: Henryka Sienkiewicza,  Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej. Szczególną uwagę poświęcili Oldze Tokarczuk i jej twórczości. Przeczytali fragmenty powieści „Prawiek i inne czasy”. Przygotowali gazetkę prezentującą jej najważniejsze utwory.

            Olga Tokarczuk to wybitna polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka, z wykształcenia psycholog, została uhonorowana przez Szwedzką Akademię literacką Nagrodą Nobla za rok 2018. Akademia postanowiła nagrodzić ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Dzieła Olgi Tokarczuk, piątej z kolei osoby z Polski z literacką Nagrodą Nobla, ukazały się już ponad sto razy w tłumaczeniach na 29 języków obcych: angielski, białoruski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, hindi, hiszpański, japoński, kataloński, litewski, macedoński, niderlandzki, niemiecki, norweski, rumuński, rosyjski, serbski, słowacki, słoweński, szwedzki, turecki, ukraiński, węgierski i włoski. Najważniejsze utwory: "Podróż ludzi Księgi”, "E.E.", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Lalka i perła”, "Ostatnie historie", "Bieguni", "Księgi Jakubowe".

          • Warsztaty z wolontariatu

          • 23 października  nasza klasa ósma wzięła udział w warsztatach z wolontariatu. Zostały one zorganizowane przez  Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Daniela Korycińskiego.

            W czasie warsztatów odbyło się spotkanie z  ojcem Markiem (salezjaninem), który opowiadał o misjach i pracy misjonarzy. Gościem specjalnym spotkania był pochodzący z Konga John Sancha, który prezentował afrykańskie  tańce liturgiczne.Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z twórcą filmów o misjach, reżyserem Pawłem Zarzyckim. Uczniowie mieli możliwość oglądnięcia kilku krótkich filmów i wysłuchania krótkiej prelekcji o tym jak powstawały te filmy. Pan Zarzycki przypomniał postać kard. Kozłowieckiego, o którym realizował kilka dokumentów.

            W trakcie spotkania ks. Daniel Koryciński przybliżył zebranym postać Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego i działalność muzeum w Hucie Komorowskiej.

            Na zakończenie  ks. bp Edward Frankowski opowiedział o swoich doświadczeniach

            i przeżyciach z pobytu w Afryce, oraz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

          • Konkursy z okazji Dnia Papieskiego

          • 16.10.2019r. odbyło się wręczenie dyplomów i nagród w konkursach ogłoszonych z okazji Dnia Papieskiego. Dzieci młodsze wzięły udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym ,,Jan Paweł II oczami dziecka”. I miejsce zdobył najmłodszy uczestnik Antoś Stępień, II miejsce przypadło Agatce Parzyszek a III miejsce Emilce Gurdak.

            Uczniowie klas V-VIII zaprezentowali w Szkolnym Konkursie Literackim ,,Przedstawiam wam Karola…” prace literackie, wśród których wyróżnić należy: Zuzannę Tęczę, Gabrielę Stępień oraz Weronikę Panek. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

            W holu naszej szkoły odbyła się wystawa prac plastycznych.

          • Pasowanie na ucznia oraz DEN

          • 11 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Pasowania na Ucznia oraz Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy I przeszli pierwszy w swoim życiu ,,egzamin dojrzałości ucznia”. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli przy muzyce oraz rozwiązywali zagadki umysłowe. Wspaniale zaliczyli wszystkie testy, wiedza jak zachowywać się w szkole, na drodze, znają literki i cyfry. Piękna dekoracja i odświętne stroje oraz birety na głowach uczniów podniosły rangę uroczystości. Zebrani uczniowie nagrodzili brawami występ, po czym nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klasy I otrzymali legitymacje szkolne i drobne upominki ufundowane przez dumnych rodziców.

            Następnie członkowie SU przygotowali dla nauczycieli miłą niespodziankę. Pantomima o uczniu rozdartym między kuszeniem diabła a obietnicami anioła wywołała salwy śmiechu wśród zgromadzonych. Na końcu uroczystości głos zabrała pani dyrektor, która życzyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w tej trudnej, lecz wspaniałej pracy nauczyciela.

            Dziękujemy wszystkim, a szczególnie radzie rodziców za pamięć i życzenia.

          • Dzień chłopaka

          • ,,Dzień Chłopaka” to święto obchodzone 30 września w Polsce. Zapoczątkowane przez nastolatków, dziś życzenia składają sobie zarówno nastolatkowie jak i dorośli. Jak co roku również w naszej tradycji ma ważne miejsce. Tego dnia spotkaliśmy się przy grillu. Nasi chłopcy w dowód pamięci otrzymali niewielkie upominki wraz z życzeniami.

          • Próbny alarm

          • 20 września 2019r. odbył się w naszej szkole tzw. próbny alarm czyli praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji uczniów i pracowników szkoły.

            Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.

            Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu – 3 długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i obserwowali akcję strażaków. Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważna kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Dziękujemy OSP w Brzostowej Górze za pomoc i wsparcie w organizacji alarmu.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • W wielu szkołach na terenie całego kraju  w sposób niecodzienny zainaugurowano nowy rok szkolny. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział reprezentanci pokolenia, które doświadczyło okropieństw drugiej wojny światowej - osoby urodzone do 8 maja 1945 roku. To wszystko miało związek z organizowaną przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej akcją "Przerwany marsz...".Również nasza szkoła, dzięki współpracy nauczyciela historii pana Damiana Sudoła oraz dwóch naszych uczennic Pauliny Mazgaj i Julki Trzcińskiej, przyłączyła się do tej szlachetnej inicjatywy.Ta wyjątkowa akcja poległa na symbolicznym dokończeniu przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży i dzieci.-My społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze witamy Was w naszych progach, pragnąc wraz z Wami symbolicznie dokończyć okrutnie przerwany wybuchem II wojny światowej, ówczesny marsz do szkoły. Witamy Was z otwartymi ramionami i gorącym sercem, deklarując, że o Waszej Historii - Polskich Dzieci Wojny - nie zapomnimy! Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły dostrzegą nie tylko Wasze spracowane ręce lecz także wypatrzą w Waszych często już dotkniętych jaskrą oczach, lękliwość tamtych czasów. Chcemy sprawić aby chcieli rozmawiać o Waszym okupacyjnym dzieciństwie, nie po to aby rozdrapywać rany i przywracać ból ale by poznać jak to jest, że udało Wam się odbudować wiarę w człowieka mimo zapamiętanego oblicza niemieckiego agresora i znanego motta: "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Chcielibyśmy aby nasi uczniowie poznali dzięki Waszemu świadectwu, co jest tą siłą mocniejszą niż śmierć, siłą która pozwoliła Wam przetrwać i sprawić, że dziś żyjemy w wolnym kraju - mówił ze wzruszeniem pan Damian Sudoł. Po akademii przedstawiciele pokolenia wojny mieli czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć i przechadzkę po budynku szkoły by w ten sposób dokończyć przerwany 80 lat temu marsz.  

             

             

          • Rok szkolny 2018/2019 już za nami… Witamy wakacje!

          •  

             

            19 czerwca o godzinie 900 Mszą świętą odprawioną przez księdza Marka Krawczyka rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i powitanie wakacji.

            Następnie 9 uczniów klasy VIII podziękowało rodzicom, nauczycielom, koleżankom i kolegom za dziewięć  wspólnie spędzonych lat w szkole, za życzliwość, wyrozumiałość, poczucie bezpieczeństwa i przekazaną wiedzę. „Uskrzydleni” ósmoklasiści zakończyli swój występ tańcząc „Jezioro łabędzie”.

            Skrzydeł dodały im na pewno wyniki kwietniowego egzaminu. W 9-stopniowej ogólnopolskiej skali staninowej uzyskali 7 stanin z j. polskiego, 5 stanin z j. angielskiego oraz 8 stanin z matematyki. Gratulacje!

            Uczniowie kl. VII w zabawny sposób pożegnali absolwentów wręczając wszystkim zasłużone „czerwone paski”.

            Po prezentacji przedstawiającej rozwój uczniów kl. VIII:  „Od niemowlaka do ósmaka” zabrały głos pani dyrektor Małgorzata Franuszkiewicz oraz pani wiceprezes Stowarzyszenia „Lokomotywa” Wanda Pruś dziękując nauczycielom i uczniom za udany rok szkolny, za wysiłek i zaangażowanie i życząc wspaniałych wakacji.

            Wreszcie nadszedł czas na nagrody i wyróżnienia. Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła dyplomy absolwentom, 3 statuetki-skrzydła uczniom roku, 14 świadectw z wyróżnieniem, 5 nagród za wzorową frekwencję,… Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!     

             

             

          • Dzień Języków Obcych

          • 17 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W tym roku był to dzień amerykański i niemiecki. Przy organizacji zaangażowani byli uczniowie klas VII i VIII. Obchody rozpoczęliśmy od wysłuchania „Ody do radości”, którą zagrał na flecie Franciszek Chanowski. Następnie uczennice z klasy VII, przebrane w stroje kowbojskie, zaprosiły wszystkich przed budynek szkoły do wspólnego tańca przy muzyce country. Później uczniowie wzięli udział w różnych zagadkach, konkursach i turnieju wiedzy o Niemczech i USA oraz obejrzeli prezentację multimedialną. Uczennice klasy VIII upiekły na tę okazję przepyszne babeczki, a chłopcy częstowali sokiem jabłkowym. Był też przegląd strojów. Niektórzy uczniowie przyszli tego dnia w strojach myszki Mickey, Minnie, pojawiła się Indianka, Cheerleaderka i Statua Wolności. Inni ubrali się w kolory flag USA i Niemiec.

            Pokaz strojów zakończył się konkursem, w którym I miejsce zajęła Wiktoria Pruś w stroju Statuy Wolności. II miejsce zdobyła Gabriela Stępień przebrana za cheerleaderkę. III miejsce przypadło Kacprowi Paduchowi – Myszce Mickey. Ponadto dwie uczennice otrzymały wyróżnienia: Aleksandra Gil za strój Minnie i Zuzanna Tęcza za przebranie Indianki.

             

             

          • Spotkanie z naocznym świadkiem historii

          • 14 czerwca 2019 r. z inicjatywy dyrekcji szkoły i nauczyciela historii Damiana Sudoła, w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Bolesławem Mazgajem - naocznym świadkiem zdarzeń związanych z historią II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów ludności zamieszkującej Brzostową Górę i okolice. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII.

            Zaproszony gość, Pan Bolesław opowiadał o dramatycznych losach z okresu wojny, o doświadczeniu głodu i strachu a także o udzielonej pomocy innym ludziom. W trakcie tej niezwykłej "żywej lekcji historii" pan Damian Sudoł dbał o to, aby sposób przekazywania wiedzy przez dostojnego gościa był dostosowany do potrzeb i możliwości młodych odbiorców. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu zadając wiele pytań. Na koniec spotkania, przedstawiciele społeczności uczniowskiej podziękowali Gościowi za przybycie i wręczyli skromny upominek.

            Ponieważ bezpośredni kontakt ze Świadkami Historii skłania wszystkich do głębszych przeżyć, pan Damian Sudoł wyraził nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem dłuższego cyklu, któremu przyświecać będą słowa "Pytajcie i rozmawiajcie, póki jest czas..."