• Wigilia w szkole

          • Ostatni dzień przed świętami upłynął w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli do wigilijnego stołu łamiąc się opłatkim i składając sobie życzenia. Tradycyjną rybę zapewnili wszystkim ucznim właściciele firmy "Pod Koroną" z Majdanu Królewskiego. Instrumentalne wykonania i wspólny spiew kolęd i pastorałek rozpoczęły przedstawienie bożonarodzeniowe, a montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedszkolaków wprowadził nas w świąteczny nastrój. Dzieci w anielskich strojach występowały przed szkolną społecznością.  Gra małych aktorów była pełna szczerości i ciepła.  Na zakończenie p. dyrektor Małgorzata Franuszkiewicz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

          • Lekcja o gwarze lasowiackiej - cz. II

          •         21 grudnia  gościliśmy ponownie p. Romualda Gondka, który poprowadził kolejną lekcję o gwarze lasowiackiej dla uczniów kl. VI i VII. Wyjaśniał, jakie są jej  podstawowe  cechy, a mianowicie  mazurzenie, samogłoski pochylone i brak przegłosu. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, podawali przykłady słownictwa gwarowego zasłyszanego od dziadków i wciąż w jakimś stopniu żywego w naszej okolicy. Spotkanie upłynęło w radosnej przedświątecznej atmosferze, mamy nadzieję,  iż w nowym roku odbędą sie kolejne!

          • „Niech miłość mieszka w nas”- przedstawienie bożonarodzeniowe

          • W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole w niedzielę 17 grudnia. odbył się kiermasz świąteczny, wraz ze słodką kawiarenką, na którym można było obejrzeć przedstawienie pt. „Niech miłość mieszka w nas”. Wystąpiły urocze przedszkolaki, które wcieliły się w role aniołków oraz dzieci, witających małego Jezuska. Nie zabrakło także pieknych koled oraz pastorałek. Wspólne kolędowanie wprawiło wszystkich w iście świąteczny nastrój.

          • ZOSTALIŚMY ZAELEKTRYZOWANI

          • Uczniowie klas I-VII uczestniczyli w interaktywnym przedstawieniu ,,Epidemia, czary mary i alchemia". Pokaz zaprezentowali animatorzy z grupy ,,Zaelektryzowani". Pod pozorem humorystycznych scenek pokazano różne eksperymenty chemiczne i fizyczne tj. lewitujące piłki, wpływ działania siły odśrodkowej, płonące kule, właściwości gazów i wiry wodne. Na koniec zapamiętamy z pewnością zabawy z helem, które rozbawiły nas do łez. 
          • Mikołajkowe tunieje

          • TENIS STOŁOWY

            Chłopcy 

            I miejsce  Maksymilian Gil

            II miejsce Mateusz Panek

            III miejsce Piotr Mazgaj

            Dziewczęta

            I miejsce Natalia Sołtys 

            II miejsce Paulina Mazgaj 

            III miejsce Wiktoria Pruś

            TURNIEJ SZACHOWY

            I miejsce Klaudia Buczek 

            II miejsce Franciszek Chanowski 

            III miejsce Jakub Gil

             

          • Wycieczka Mikołajkowa

          • Dzieci klas 0 – 3 otrzymały od Mikołaja bilety na wycieczkę. Musiały być bardzo grzeczne, ponieważ Mikołaj zorganizował im wycieczkę aż do Rzeszowa! W poniedziałek  04.12. 2017 r. dzieci wyruszyły o godzinie 8.00 w drogę. Atrakcji nie było końca! Obejrzały w kinie film pt. „Pierwsze gwiazdka”, zjadły obiad w restauracji McDonald’s oraz bawiły się w Sali zabaw Kinderplaneta. Pojawił się również sam Mikołaj, z którym zrobiły wspólne zdjęcie. Wróciły szczęśliwe i zmęczone.

          • „Dzień Pluszowego Misia”

          • Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Co roku dnia 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji ukoronowaliśmy Pluszowego Misia, a każde dziecko zrobiło jego podobiznę według swojego pomysłu. Wszystkie prace wywieszone zostały na I piętrze.

          • Andrzejki 2017...

          • 30 listopada to dzień wróżb, zabaw i tańców w naszej szkole. Najpierw bawiły się  maluchy 0-III. Były przebrania, malowane twarze, muzyka, ... Wieczorem zaś "wyginali śmiało ciało" uczniowie kl. IV-VII. Szaleństwom nie było końca, a siły i mocy dostarczył pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

          • Sukces w XV Gminnym Konkursie Ortograficznym

          • 29 listopada 2017 r. w PSP w Krzątce odbyła się XV edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego - ,,Z ortografią na co dzień". W konkursie udział wzięło 19 uczniów z sześciu szkół z terenu Gminy Majdan Królewski.  Z naszej szkoły byli to: Paulina Mazgaj kl. VI, Klaudia Buczek  i Piotr Mazgaj kl. VII.
            Uczniowie rozwiązywali test wiedzy sprawdzający poprawność ortograficzną i stosowanie zasad ortografii oraz interpunkcji w praktyce.
            Najwyższy wyniki uzyskała  Paulina Mazgaj z PSP w Brzostowej Górze -       I miejsce! Gratulujemy i życzymy dalszych ortograficznych sukcesów!

          • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości

          • Życzliwość, uprzejmość, uśmiech goszczą w naszej szkole codziennie. Jednak przy okazji Światowego Dnia Życzliwości szczególnie dbamy o to, aby być miłymi, grzecznymi i pogodnymi. Wsród wyróżniających się życzliwością uczniów została wybrana Dama Życzliwości - Paulina Mazgaj z kl. VI oraz Kawaler Życzliwości - Krystian Skura z kl. III. Gratulacje!

          • Nietypowa lekcja o gwarze lasowiackiej

          • Gościliśmy w naszej szkole p. Romualda Gondka – polonistę, językoznawcę, autora "Słownika gwary lasowiackiej”. Publikacja  ta jest owocem jego wieloletnich badań językoznawczych gwary rdzennych mieszkańców naszej gminy i ościennych. Wchodzi w skład wielkiego "Słownika gwar polskich”.  W tym roku mija 50 lat od czasu przeprowadzenia  przez Niego badań językowych . Pan Profesor wprowadził uczniów z klasy VI i VII w tajniki gwary lasowiackiej . Opowiadał w zajmujący sposób o typowych cechach tej odmiany języka , podkreślając , że nie jest on ,,gorszy” - tylko starszy od języka ogólnego. Mówił o tym, jak żyli jego informatorzy, pamiętający początek XX wieku, jak wyglądała dawniej szkoła , skąd pochodzą nazwy miejscowości w naszej gminie i okolicach. Uczniowie nauczyli się wyróżniać pojęcia dialekt i gwara oraz ich znaczenie dla rozwoju języka polskiego . Było to także spotkanie łączące pokolenia – wielu nauczycieli to przecież uczniowie p. Gondka !

          • Rocznica odzyskania niepodległości

          • W piątek 10 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę . Uroczystą akademię poprowadzili uczniowie kl. VII: Klaudia, Ania, Andzia, Jarek, Sebek, Maks, Przemek, Franek oraz Piotrek. Na początku, przy akompaniamencie Piotrka, odspiewaliśmy hymn  narodowy. Następnie odbyło się przedstawienie pt. "Szabla" . Gwiazdami sceny zostali Piotrek-dziadek i Przemek-wnuk, jednak wszyscy aktorzy wspaniale odegrali swoje role. Wyświetlona na ekranie prezentacja przypomniała historyczną drogę do odzyskania niepodległości. Na koniec wystąpił chór szkolny, wraz z którym wszyscy zebrani spiewali znane pieśni patriotyczne.  

          • Śniadanie daje moc

          •  

               W dniu 8. 11. 2017r. w naszej szkole odbyła się akcja „Śniadanie daje moc”. Uczestniczyły w niej przedszkolaki oraz dzieci z klas 1 – 3, które wspólnie przygotowały śniadanie ze zdrowych produktów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie śniadanie będzie wartościowe, z jakich produktów je przygotować, aby było zdrowe i pożywne oraz przypomniały sobie zasady dbania o higienę w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków. Było przy tym dużo radości. Potem wszyscy wspólnie zjedli przygotowany przez siebie posiłek, życząc sobie „smacznego” !

             

          • Dzień Papieski

          • „Idźmy naprzód z nadzieją!”  – pod takim hasłem obchodziliśmy XVII Dzień Papieski, który odbył się  w naszej szkole 12 października 2017 roku. Obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne organizowane w całym kraju, a my uczciliśmy pamięć naszego papieża Jana Pawła II konkursem wiedzy o życiu świętego oraz konkursem plastycznym. W tym dniu wręczone zostały nagrody dla zwycięzców przygotowane przez organizatorów czyli p. Helenę Tłustą i ks. Piotra Cieślę. Potem odmówiliśmy modlitwę, odśpiewaliśmy ,,Barkę" i zjedliśmy kremówki, o które postarali się nasi rodzice.

            O Janie Pawle II – bez wątpienia – możemy powiedzieć, że osiągnął pełnię człowieczeństwa doświadczył w życiu wszystkiego: i bólu i radości, niepokoju i tęsknoty, umiał się cieszyć z cieszącymi i płakać z płaczącymi, uczył nas swoim przykładem i jak Piotr podążał za swoim Mistrzem. Jak nikt inny – wypełniał przykazanie miłości Boga i bliźniego.
            Należymy do pokolenia, któremu było dane go słuchać, oglądać, odwiedzać w Rzymie i gościć w Ojczyźnie. Bezpośrednio nie usłyszymy już jego głosu, i już nigdy go na ziemi nie spotkamy. Zachowamy jednak w pamięci jego uśmiech, spontaniczne gesty i słowa, które nam pozostawił. Obyśmy potrafili nasze życie wypełnić ich treścią.
          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Fragmenty ,,Szatana z VII klasy"odczytała p. Ania Babula, a pani Ula Bździkot odczytała fragmenty "Dzieci z Bullerbyn"
            Święto to ma w naszym kraju już trzynastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

          • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

          • 4 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęto od uczestnictwa we Mszy Świętej odprawionej na sali gimnastycznej przez ks. proboszcza Romana Dyląga. Po krótkiej przerwie głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Franuszkiewicz, która powitała wszystkich zebranych, omówiła zmiany organizacyjne, a uczniom życzyła sukcesów edukacyjnych w nowym roku szkolnym. Potem uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.