• Bezpieczne wakacje - szkolenie

          • Z okazji zbliżających się wakacji 19.06.201 7r. ratownik WOPRu p. Sławomir Janociński przeprowadził w naszej szkole warsztaty udzielania pierwszej pomocy  w ramach akcji ,,Bezpiecznie na i w wodzie". Na początku wysłuchaliśmy wielu cennych uwag na temat bezpiecznego zachowania się w wodzie, poznaliśmy specjalne oznaczenia i kolory flag i bojek stosowane przez ratowników wodnych. Następnie pan Sławek omówił zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a potem wszyscy wykorzystaliśmy w praktyce na fantomach te wiadomości. Dla niektórych okazało się to wielkim przeżyciem i podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie. Na koniec mieliśmy również możliwość przećwiczenia użycia defibrylatora urządzenia ratującego życie. Dziękujemy panu ratownikowi za ciekawe zajęcia i zapraszamy za rok.
            20.06.2017r. spotkaliśmy się również po raz kolejny z naszym panem dzielnicowym J. Rząsą, który  przeprowadził  zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, korzystania ze zbiorników wodnych w czasie wakacji oraz unikania sytuacji z narażeniem zdrowia i życia. Wiemy, że takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ dotyczą naszego życia i zdrowia.
             
                                             Bądź bezpieczny w czasie wakacji!
             
                Telefony alarmowe
             
            112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
            997 – telefon alarmowy Policji
            998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
            999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
            601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

             
            800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
          • V Olimpiada Przedszkolaków „Mali Olimpijczycy”

          • Olimpiada odbyła się 9 czerwca 2017 r. Zorganizowana dla przedszkolaków z gminy Majdan Królewski przez Publiczna Szkołę Podstawową w Brzostowej Górze. Dla większości dzieci to była pierwsza taka olimpiada. Wszystkie dzieci były zachwycone. Dla zawodników przygotowano pięć dyscyplin. M.in. podawanie piłki, przekładanie szarfy, slalom czy rzuty do celu.
             Z 7 drużyn wyłoniono trzy zwycięskie drużyny:

             

            I Miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Majdanie Królewskim

            II Miejsce:Publiczna Szkoła Podstawowa w Klatkach

            III Miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce

             

            Wszystkim drużynom gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Wycieczka - Tyniec, Kraków

          • W  poniedziałek  wczesnym rankiem wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem planu było zwiedzenie opactwa benedyktynów w Tyńcu k. Krakowa. Sympatyczna pani przewodnik oprowadziła nas po prastarym klasztorze i opowiadała o początkach jego powstania. ,,Ora et labora"to dewiza benedyktynów jakże aktualna przez wieki. Skryptorium, portal, ambona to nowe słowa, które od dzisiaj nabrały rzeczywistego znaczenia. Obecnie mieszka tam, modli się i pracuje ok. 40 zakonników. Następnie udaliśmy się do krakowskiego zoo, gdzie zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt z całego świata. Pzyrodniczy spacer zakończyliśmy przy stanowisku słoni, które pięknie prezentowały się w popołudniowym słońcu. W końcu dotarliśmy do serca Krakowa i wśród tłumu obcokrajowców zwiedziliśmy Wawel, Sukiennice i wysłuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej. Zmęczeni, ale uśmiechnięci odwiedziliśmy smoka wawelskiego i spacerem nad Wisłą pożegnaliśmy piękny Kraków.

          • Warsztaty kulinarne

          • W ramach projektu ,,Sprawni, aktywni, pochłonięci sportem"w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziła p. Ania Tęcza-dietetyk a prywatnie mama Zuzi z klasy II. Dzieci zostały podzielone na grupy z przydziałem wykonania konkretnej potrawy: deserki owocowe, frytki z rabarbaru z cukrem miętowym i sosem waniliowym, warzywa z dipem koperkowym, fonde owocowe. Każdy siekał, ucierał, kroił i mieszał. I tak wspólnymi siłami pod kierunkiem p. Ani ustawiliśmy nasze potrawy na stole, a potem...była już tylko degustacja. Wszystko było przepyszne... nawet zielony sok z jarmużu, limonki, jabłka i mięty. Największe zaskoczenie? To, że zdrowe przekąski czy desery z owoców i warzyw z naszych ogródków podane w ten sposób mogą być tak smakowite! Dziękujemy p. Ani i rodzicom za organizację tej imprezy.

          • Dzień Dziecka w szkole

          • 31 maja w naszej szkole było tłumnie, głośno i kolorowo. Jak co roku z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców, dyrekcja i nauczyciele przygotowali dla wszystkich uczniów oraz młodszych dzieci z naszej miejscowości szereg atrakcji. Dmuchane zamki, przejażdżki na konikach, zapiekanki, słodka kawiarenka i lody to tylko niektóre z nich. Podczas tego dnia w ramach Szkolnego Przeglądu Talentów zaprezentowało się wielu wokalistów, instrumentalistów, a nawet zobaczyliśmy pokaz żonglerki i układu choreograficznego jednej z naszych mażoretek. Jury bacznie obserwując, miało niezły orzech do zgryzienia. Po długich naradach I miejsce wywalczyła Wiktoria Pruś, II Weronika Panek a III miejsce Jarek Lewicki. Wszyscy gromko biliśmy im brawo!

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego SUPER DNIA DZIECKA! Firmie ROLMLEK za soczki i wafelki! Rodzicom ogromne podziękowania za organizację imprezy i ufundowanie atrakcji!

          • Na wycieczkę do Rabki

          • 18 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Rabki-Zdroju. Ach, cóż to była za wycieczka! Najpierw zwiedzanie Chabówki-Skansenu Kolejowego, później zabawy w parku, następnie nocny spacer i oglądanie wspaniale oświetlonej fontanny „ze słoniami”, no i na koniec noc spędzona nie w domu rodzinnym, ale w domu wypoczynkowym „Danusia”. A nazajutrz, 19 maja, po pysznym śniadaniu – wspaniała zabawa w Parku Rozrywki Rabkoland. No i jeszcze odwiedziny Mc’Donald's…

            Wycieczka do Rabki-Zdroju na pewno na długo pozostanie w pamięci.

          • Na Festwalu Nauki i Techniki w Kolbuszowej

          • 28 kwietnia uczniowie klas V i VI wraz z uczniami z Woli Rusinowskiej wybrali się na niezwykle interesujący Festiwal Nauki i Techniki zorganizowany w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 roku w Kolbuszowej. Dzieci miały okazję odwiedzić bardzo ciekawe stanowiska:

            • stanowisko wirtualne lotów,
            • stanowsko prezentacyjne z robotyki, mechaniki, biotechnologii,
            • stanowisko doświadczalne z matematyki i fizyki,
            • stanowisko matematycznych gier i zabaw.

            Atrakcjom nie było końca, zaś na strudzonych i głodnych czekała kuchnia polowa i smaczna, gorąca zupa.

        • Witaj majowa jutrzenko!
          • Witaj majowa jutrzenko!

          • 27 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez klasę V.

            Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęło już ponad 200 lat, ale pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa. Dzień 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe. Mimo, że w Polsce uchwalono wiele innych konstytucji, żadna nie została przez historię tak wysoko oceniona. Żadna z nich nie miała bowiem aż tak doniosłego znaczenia jak konstytucja majowa, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja 1791 roku nie była zwykłą ustawą zasadniczą. Była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienia dla wielu Polaków.

          • Ziemia jest naszym wspólnym domem

          •  Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia - to święto, którego celem jest promocja życia w zgodzie z naturą. Tego dnia warto pomyśleć jak przez okrągły rok możemy i powinniśmy dbać o planetę na której mieszkamy. 

            Z tej okazji 21 kwietnia uczniowie kl. VI naszej szkoły przygotowali przedstawienie ekologiczne "Jak rozweselić Ziemię". Uczniowie poznali jak czuje sięzanieczyszczona Ziemia, las, powietrze i rzeka. Dzieci zrozumiały, że oczystość planety muszą dbać wszyscy, dorośli i dzieci. Przykładem tego może być segregacja odpadów do specjalnie wyznaczonych pojemników. Dzieci obiecały Pani Ziemi zmianę swojego zachowania i pozbierały rozrzucone na widowni śmieci.

          • WIELKANOC 2017

          • „Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek

            znalazł autentyczne znaczenie istnienia,

            aby człowiek żył pełnią własnego życia:

            aby Człowiek żył z Boga i w Bogu.”

            św. Jan Paweł II

            Pełnych spokoju i radości

            Świąt Wielkanocnych

            spędzonych w rodzinnym gronie

            życzą

            Dyrekcja, Pracownicy, Uczniowie

            PSP w Brzostowej Górze

          • Dzień Poezji

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca, odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Golą, pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Królewskim.

             Na wstępie dzieci wysłuchały czytanych przez panią Gosię wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie przez każda klasę pracy plastycznej zainspirowanej wysłuchanymi wierszami.

             Dzieci za swoje zaangażowanie i wykonane prace zostały nagrodzone przez panią bibliotekarkę słodkim upominkiem.

            Na koniec spotkania były wspólne zabawy z chusta animacyjną.

          • Zagrożenia w Internecie

          • W ostatnim czasie na terenie Polski rozpowszechniane są gry, pod różnymi nazwami, ale ogólnie polegające na tym,  że bliżej nieustalona osoba, tzw. „opiekun”, wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia, zlecając do wykonania zadania zagrażające zdrowiu lub życiu, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie „strasznych” filmów lub chodzenie po torach kolejowych, itp.

            Poniżej zamieszczono  kilka wskazówek dla rodziców, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

            • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
            • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
            • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
            • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
            • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
            • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
            • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
            • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
            • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

            Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

            Gdzie można uzyskać pomoc?

            W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

            Fragmenty pisma Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowanego do szkół w dniu 20 marca 2017 r.

          • Powitanie wiosny

          • Topienie Marzanny to tradycja. Właśnie w ten sposób symbolicznie żegnamy zimę i witamy nadchodzącą wiosnę. Pierwszego dnia wiosny nasi uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli do lasu aby tam pożegnać zimę topiąc ekologiczną Marzannę.

          • Zabawy uczniów w Rzeszowie

          • Uczniowie naszej szkoły po "tłustoczwartkowym poczęstunku" wybrali się wraz z wychowawcami do Rzeszowa. Kl. 0-III udały się do "Kinderplanety", a kl. IV-VI do "Kręgielni Kula". Zabawa była wyśmienita ale i dość wyczerpująca! Ubytek energii dzieci uzupełniły w Mc Donald's i we wspaniałych nastrojach wróciły do domu.

        • Dzień Języka Ojczystego
          • Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przygotowany przez naszą bibliotekarkę p. Ulę. Tegoroczne hasło święta brzmi: "Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne". Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej. Porusza również zagadnienie edukacji wielojęzycznej. W naszej szkole postanowiliśmy przybliżyć dzieciom kontakt z naszą epopeją narodową czyli ,,Panem Tadeuszem". Pani Ula odczytała dzieciom fragmenty dzieła, aby pokazać piękno języka Adama Mickiewicza. Celem spotkania było również pokazanie języka jako czynnika wzbogacającego świat przeżyć człowieka, wyobraźnię i wrażliwość.

          • Karnawał nie tylko w Rio...

          • W sobotę salę gimnastyczną zamieniono w roztańczoną salę balową, na której trwały huczne zabawy. To dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I – III, od 11.00 do 14.00 tańczyli przy dźwiękach skocznej muzyki. Dzięki Radzie Rodziców dzieci świetnie bawiły się w towarzystwie animatorek, które potrafiły porwać wszystkich maluchów do zabawy. Uczestnicy balu karnawałowego przebrani w kolorowe stroje wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów. Apetyt również dopisywał, a mamusie  dwoiły się i troiły przygotowując dla dzieciaków  przepyszny poczęstunek. Dobry nastrój udzielał się wszystkim. Kolorowe  serpentyny, konkursy, pełne radości i uśmiechu zabawy na długo pozostaną w pamięci dzieci. Po południu na salę balową wkroczyli uczniowie klas starszych. Przy dźwiekach muzyki granej przez dj Piotrka, wszyscy tańczyli do upadłego. Zawitali do nas nawet stęsknieni absolwenci, którzy jeszcze nie zapomnieli o chwilach spędzonych w murach naszej szkoły. Wszystkim zaangażowanym w organizację naszego balu karnawałowego serdecznie dziękujemy.

          • Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka

          • Tradycją naszej szkoły stały się już coroczne spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. 13.01.2017r. w ostatni dzień przed feriami nasi najmłodsi, pod okiem swych wychowawczyń, przygotowali piękny program artystyczny. Taniec, śpiew, ekologiczne przedstawienie i niespodzianka na koniec w postaci występu mażoretek zaczarowały publiczność.  Wnuczęta starały się jak najpiękniej wyrazić miłość do swych babć i dziadków. Czas spotkania uświetniony został smacznymi wypiekami przygotowanymi przez nasze mamy. W czasie tego miłego spotkania panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Kochani dziadkowie żyjcie 100 lat! Dziękujemy wam za miłość, dobro i ciepło. Pamiętajcie, że ,,serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje".